Mero Baze: Berisha furnizoi me naftë Milosheviçin, si karshillëk ndaj izolimit që po i bënte SHBA 

Mero Baze: Berisha furnizoi me naftë Milosheviçin, si karshillëk ndaj izolimit që po i bënte SHBA 

Mero Baze

Thyerja e embargos me ish Jugosllavinë dhe furnzimi me naftë i ushtrisë Jugosllave nga Sali Berisha, ishte një hakmarrje e tij ndaj SHBA, kur ai kuptoi që SHBA po e izolonte për shkak të problemeve që po prodhonte në Shqipëri me standardin e demokracisë arrestimet politike luftën ndaj drejtësisë dhe më vonë shkatërrimin e zgjedhjeve të 26 Majit. 

Sali Berisha në këndvështrimin e tij mendonte se meqë SHBA synonte të ishte aktori kryesor botëror, që donte të mbyllte konfliktin në ish Jugosllavi kundër Serbisë duke u investuar tek Marrëveshja e Dejtonit, mund të intimidohej duke sabotuar aksionin e saj politik. Ishte ky motivi që Sali Berisha i hapi kufirin verior Slobodan Milksohevicit duke e furnizuar me naftë si një hakmarrje e fshehtë ndaj izolimit që SHBA po i bënte. 

Në emision Ora Zero, gazetari Mero Baze tregoi disa detaje nga bisedat me Berishën në atë kohë rreth embargos së naftës dhe raporteve mes Greqisë dhe Serbisë. 

“Oferta e Berishës për Kosovën ishte nën stekën e presionit ndërkombëtar. Qysh kur nisi kriza me SHBA ai e përdorte Kartën e Kosovës për të te negociuar fatin e tij, për ta toleruar për të bërë një pazar me ta. Takimi me presidentin Klinton tani që janë desekretuara e tregon qartë se si ai thotë ata boll e kanë një autonomi dhe nëse kërkojnë më shumë është teprim. 

Përpara takimit në relacionin e Departamentit shtetit thuhet qartë se Berisha do jetë i dëgjueshëm për Kosovën se ka problem arrestimin e liderit opozitës problemet me drejtësinë dhe pe minoritarët grek. 

I vetmi moment privat i tij kur ai është shprehur për këtë gjë, është një moment që e kam shkruar dhe tek libri im për ngjarjet e vitit 1997, kur ia i nervozuar me ndikimin e lobit grek në SHBA dhe qëndrimin armiqësor të Athinës.

Ishte një bisedë private në zyrën e tij, i shpëtoi në një farë mënyre i foli inkoshienca: “Ca duan këta grekët tha nuk e kuptoj. Nuk e kuptojnë këta që ne gjithë jetën i kemi pas raportet me Beogradin, është herë e parë që Shqipëria apo përpiqet të lidhet me këta. Po ne një telefon e kemi Beogradin.”  

-Si një telefon me kë do flasësh në Beograd? 

-Jo nuk e kam për rastin por ne me Beogradin i kemi pas raportet jo me Athinën në histori.” 

Më poshtë Baze tha se ajo që unë besoj pse Berisha u tregua aq i hapur dhe i gatshëm ti vinte shkelmin kufirit me Jugosllavinë e ta furnizonte me naftë Miloshevicin, me kompaninë zyrtare te PD,  dhe pse e mbronte me aq fuqi shkeljen e embargos ... 

-...Çfarë ishte Berisha i shantazhuar nga Beogradi? 

-Jo. Ai donte ti tregonte SHBA se ju po më luftoni dhe unë po marrë anën e armikut tuaj. Ju ma bëni me grekët unë lidhem me serbët. Ju po më bëni presion me greket unë kam serbët. Po të dëgjosh deklaratat e Berishës në atë kohë ka nja pesë pista pse ka lejuar embargon me Jugosllavinë. Kjo është arsyeja pse ai nuk bën dot kurrë një libër për veten e vet. 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • ISH OFICER IF.A.R.P.S.SH.: 04/06/2024 20:23

    JO!AI ËSHTË POLI AGJENT(I ISH. JUGOSLLAVIS,DHE PERNDIMOR).KJO MJAFTON PËR ATË QË I KA BËRË SHQIPËRIS DHE SHQIPTARËVE KUDO QË JETOJNË.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

SPAK heton ’21 Janarin’, Koçi në Report Tv: Familja Nika ka audio-përgjim se kush ka urdhëruar për të qëlluar! Korreshi: Drejtësia të vihet në vend

SPAK heton ’21 Janarin’, Koçi në Report Tv: Familja Nika ka audio-përgjim se kush ka urdhëruar për të qëlluar! Korreshi: Drejtësia të vihet në vend