Mero Baze: Berisha sillet sikur mezi kish pritur ta rrihnin!

Mero Baze: Berisha sillet sikur mezi kish pritur ta rrihnin!

Ish kryeministri, Sali Berisha

Sali Berisha ka folur sot me hollësi për agresionin ndaj tij . Vazhdon ta quaj agresorin, agjent të policisë kriminale duke hedhur poshtë cdo mundësi që ai të jetë një njeri me probleme mendore. Ngjan aq i bindur që është normal, sa ai agresori më shumë të dhimbset që po e quajmë të çmendur, se sa që e rrahën ata rojet privatë të Berishës. (Ndoshta nuk ka faj që i duket normal, kur e krahason me ata që e rrethojnë)

Dhe pasi thotë këto ai lëshon një lumë kërcënimesh vdekjeprurëse për rivalin e vet, pikërisht pse e quan se e ka rrahur ai fizikisht.

Por nuk është shqetësuese pse Berisha akuzon Ramën për rrahje. Ajo që duket më e rënd në këtë histori, është se ky ngjan sikur ka shpëtuar që e kanë rrahur, se ka gjetur kauzë përse duhet të përmbys Edi Ramën. Brenda këtyre dy javëve ai e ka ndërruar vazhdimisht arsyen pse duhet përmbysur Edi Rama. Në fillim e kishte si arsye se po ndërtonte bashkë me Lukashenkon, Portin e Durrësit, pastaj se po e ndërtonte me Lulzim Bashën, më pas se po sillte Bashkimin Evropian në Tiranë për të bërë kontrast me Berishën, kurse tani kryearsyeja qenka se ka rrahur Sali Berishën.

Po për këtë të fundit ngjan aq i ekzaltuar, sa duket sikur ka gjetur kauzën e jetës nga një i çmendur.

Duket sikur mezi e kishte pritur këtë ngjarje. Dhe kjo ka një shpjegim.

Ky është politikani i vetëm që prej vitit 1991, i cili vetëm ka rrahur kundërshtarë, shumica e të cilëve brenda Partisë Demokratike. E ka nisur me Gramoz Pashkon dhe e ka përfunduar më 8 Janar në selinë e SHQUPIT. E ka bërë këtë me mentalitetin e një shpellari që kujton se rrahja e poshtëron kundërshtarin dhe se “ai nuk duhet të ngrej më kokë, po ja bëre fytyrën si këpuca”. 

Në mendjen e tij primtive rrahjen e ka më të rënd se vdekja, se mendon se e “korit burrin për së gjalli”. Dhe atë punë ka bërë që nga 1991 e deri më sot. Fjalimi i tij për rrahjet e kundërshtarëve janë plot lëvdata për rrahësit, dhe gjithmonë me një skenar që viktimat e kanë merituar.

Tani këtë ekzaltimin e rrahjes nga një i çmendur po e përshkruan me një mazokizëm të rrallë, që i buron nga koshienca e tij, se më në fund dhe ai është një i rrahur si gjithë ata që ka rrahur. Dhe po mburret me këtë gjë, duke mbajtur syze që më ngjallin imazhin e të ndjerit Sinan Tafaj, i cili kishte talentin të shikonte edhe pse qe i verber, ndërsa ky  drejton një parti që është gati e gjitha të qorrohet nëse nuk shikon udhëheqësi i saj. 

Po kaq i ekzaltuar është dhe kur thotë “më gjeni një fakt që jam i korruptuar”, “më fusni në burg po guxuat” etj. Ka një dëshirë për tu kompensuar për gjithë rrahjet dhe burgosjet e kundërshtarëve të tij për 32 vjet, pasi mendon se kështu po e shlyen historinë e tij, edhe pse askush nga kundërshtarët nuk e ka rrahur apo burgosur. Madje as kanë denjuar ti tregojnë plagët që u ka shkaktuar.

Fatos Nano është politikani shqiptar i cili ka provuar një hakmarrje të gajtë dhe të rënd politike prej tij, duke u mbajtur në burg për katër vite. Sali Berisha, jo vetëm urdhëroi arrestimin, por mbikëqyri për katër vite çdo ditë dhe çdo orë fatin e tij, duke u marrë me çdo prokuror, çdo gjykatës, çdo roje burgu, dhe çdo bashkëpunëtor apo familjar të tij . Lirimi i tij nga burgu koincidoi të ishte jo vetëm triumf i tij personal, por dhe triumf politik, pasi erdhi në pushtet dhe masakruesi i tij mbeti në opozitë.

E vetmja herë që Fatos Nano e përmendi burgun me ironi në Kuvend, ishte në një replikë me Sali Berishën, kur me plot cinizëm tha se “ju e dini çfarë më ka bërë mua regjimi i ...dhe kur të gjithë prisnin të thoshte i Berishës, ai tha “regjimi i Ritvan Bodes”. Natyrisht ishte një deklaratë cinike, që nuk donte ti jepte Berishës as kënaqësinë e të qenit përdhunues i jetës së tij. Ky është dinjiteti i vërtet i një intelektuali që e sfidon të keqen dhe pse ja di adresën. Siç është poshtërimi i vërtet i një politikani kjo që bën Sali Berisha, i cili edhe pse e di të vërtetën e hidhur të agresorit të tij, do të identifikohet me pasojat e saj, pasi kështu mendon se shoqëria do ta mishërojë.  Mëshira është ëndrra e fundit e çdo fajtori.  

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Mala: 13/12/2022 10:07

  Si zakonisht,Berisha ka perfituar dhe mundohet te perfiton madhoren personale nga hiqi personal.Andaj edhe me kete grusht,sikur doli fitimtar,te jep grushtin e fuqishem Rames apo PS Rrapit te vjeter, qe erdhi ne pushtet ne menyren me rregollatiive demokratike. Lagoi kaosin,vaferine dhe krimin nga shqiptaret dhe Shqiperia.Rikthimi i kaosit nuk duhet lejuar,Kete validitet e ka ne dore vetem Sovrani.

  Përgjigju
 • Dakord: 13/12/2022 09:36

  Ah e ke prishur me fjaline e fundit. Sali ziu vuan nga megalomania dhe keta nuk kerkojne meshire. Keta duan me çdo kusht te hyjne ne histori. Prandaj injorimi, legenosja, qesharakezimi jane denim me vdekje per keta tipa si saliu e hitleri.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Befasi në Champions League, Dortmund - PSG në gjysmëfinale! Francezët përmbysën 1-4 Barcelonën, gjermanët 4-2 Atl. Madridin

GOLAT/ Befasi në Champions League, Dortmund - PSG në gjysmëfinale! Francezët përmbysën 1-4 Barcelonën, gjermanët 4-2 Atl. Madridin