Mero Baze: Misioni i pamundur i shfajësimit të Bashës

Kreu i PD-së Lulzim Basha dhe kryeministri Edi Rama

Ka mjaftuar publikimi i një lajmi që lidh kunatin e Lulzim Bashës me administratorin e “Symphony Real Estate Development”, kompania që do të zhvillojë Portin e Durrësit, pas së cilës qëndron Muhamet Alabbar, dhe të ngrihet një stuhi ndaj Lulzim Bashës.

Kompania në fjalë ka emëruar administrator Oltjan Hoxhollin, një avokat, i cili është partner nga ana tjetër me Erion Isufin në kompaninë “Moveo Albania Technology”, i cili është kunati i Lulzim Bashës.

Lidhjet realisht nuk do të thonë asgjë. Hoxholli është partneri shqiptar i një prej tri kompanive juridike që përdor Alabbar në Londër dhe me sa duket për lehtësi procedurale është bërë administrator formal i kompanisë në Tiranë, e cila është thjeshtë një NIPT, që ia përcjell aktivitetin final kompanisë mëmë.

Por fakti që ai është ortak me kunatin e Lulzim Bashës ka shkaktuar një stuhi të fortë kundër Bashës brenda opozitës.

Thuajse gjithë aleatët e tij në koalicion tashmë besojnë se Lulzim Basha është ortak me Alabbar në projektin e portit të Durrësit, dhe akoma më tej tek LSI, fantazia shkon tek Edi Rama dhe ndonjë pazar i tij me Bashën.

E di që është mision i pamundur t’i dalësh përballë kësaj stuhie dhe ti vësh gjoksin Lulzim Bashës në këtë rast. Dhe s’kam ndërmend ta bëj, edhe pse për rastin konkret, më duket pa faj.

Por dua të shpjegoi pse është e pamundur ta mbrosh Bashën.

Arsyeja kryesore është se ai ka ndërtuar profilin e tij politik, si politikan pazaresh dhe përfitues fondesh dhe në opozitë.

Ai, ndryshe nga çdo kryetar opozite në këtë vend, ka mundur që brenda një mandati të ketë në dispozicion katër vila, dy në Lundër dhe dy në Hamallaj, buzë detit.

Përgënjeshtrimet e tij janë banale dhe lidhen me faktin se vilat i administron familja e gruas apo vëllait të tij. Biles në Lundër ai ka realisht 4 vila, po të llagarisësh dhe atë të vëllait dhe një vile që e përdor për shkollë private si biznes të familjes.

Duke mos u përgjigjur kurrë për ato, duke mos dhënë kurrë shpjegime logjike dhe të thjeshta, duke gënjyer që iku nga apartamenti se do t’i bënte rikonstruksion, e broçkulla të tjera, ai ua ka mbushur mendjen të gjithëve se gënjen dhe po fsheh vilat që ka blerë në opozitë.

Nuk është kriminale të blesh vila kur i ke lekët. Dhe Lulzim Basha i ka lekët. Por duke menduar se nuk është mirë të marrin vesh votuesit që ai blen vila, fillon e gënjen. Në fakt i bën më shumë dëm vetes politikisht si gënjeshtar, se sa banor i vilave.

Nga ana tjetër, e ke të pamundur të mbrosh Lulzim Bashën, kur i lakohet emri për ndonjë pazar me Edi Ramën. Gati çdo njeri, qoftë dhe mbështetës i tij ka dyshimin se ai bën pazar me Edi Ramën dhe Edi Rama ai hedh gjithmonë në pazar.

Kjo paranojë ka funksionuar dhe këtë radhë. Të gjithë besojnë se kunati ka hyrë në një farë mënyre në një biznes me Alabbar, edhe pse nuk është e vërtetë. E vërteta në sytë e njerëzve është profili i Lulzim Bashës si pazarxhi.

Ndaj në këtë rast e ke të vështirë ta mbrosh.

Edhe pse nuk ka ndonjë të dhënë të besueshme që Basha ka hyrë në partneritet në këtë projekt përmes kunatit të vet, ka një konsensus popullor që ky i bën këto gjëra.

Dhe nuk e mbron dot. Mjafton dhe një koincidencë si kjo e ortakut të kunatit të tij që ta hedh në erë. Dhe me një lider të tillë, je gjithë jetën sikur ecën mbi mina.

Pasi gjithmonë do të dal një fakt, që të të bëj të besosh, se ai të ka shitur.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

Aleanca e Turqisë me Emiratet e Bashkuara ka rritur ambicien e Erdogan, 'shpëtimi' i vetëm i krizës Izrael-Palestinë