Mero Baze: Pse Berishën po e bezdis heroizimi i “penxheres” së tij

Mero Baze: Pse Berishën po e bezdis heroizimi i “penxheres” së tij

Ka një përpjekje nga shumë aktorë të opozitës, të cilët në fakt e kanë bezdi të shkojnë poshtë penxheres së Berishës tek rrugica, që të glorifikojnë shfaqjen e përditshme të Berishës, dhe skenat poshtëruese ku poshtë tij e dëgjojnë një tufë gjysmakësh, shumica e të cilëve i çojnë aty devijimet mendore dhe jo qartësia politike.

Për të shmangur bashkimin me ta, me sa duket aktorët e rinj të opozitës, të cilët pasi shpallën bashkimin po përpiqen të fitojnë dhe besimin tek elektorati i Berishës, shkojnë qytet më qytet apo dalin ekran më ekran dhe lavdërojnë shfaqjen e Berishës majë penxheres, si një gjë heroike e pashembullt.

Në fakt e pashembullt është, por është qesharak. Dhe më mirë se të gjithë këtë, e di Berisha.

Ajo që atë e shqetëson, nuk është vetëm mungesa e tyre poshtë penxheres, por fakti që përpiqen ta justifikojnë atë duke u shfaqur si udhëheqës të opozitës.

I pari që po e bën me shumë zell këtë është Ilir Meta. Ai edhe pse ka marrë male e kodra me vrap, asnjëherë se ka mbajtur vrapin tek rrugica. Edhe pse ka hipur mbi çdo hekur që i del para, kurrë nuk është ngjitur deri tek penxherja. Dhe tani po përpiqet ta therorizojë Doktorin majë penxheres. 

Të njëjtën gjë po bën Gjekmarkaj, Gazment Bardhi dhe të tjerë, që e kanë vërtet bezdi atë shkuarjen poshtë penxheres. Gjithandej flasin për Berishën dhe për shfaqjen e tij majë penxheres, si një i dërguar nga Zoti “majë penxheres” për opozitën e tyre.

E duan aty majë penxheres, ndërkohë që ata mendojnë se duke glorifikuar poshtërimin e tij, janë në rregull me elektoratin e tij.

Është kjo arsyeja që Berisha po bezdiset dyfish prej tyre. E para, që përdorin poshtërimin e tij si një mënyrë për t’u identifikuar me të dhe e dyta, që po përpiqen ta zëvendësojnë atë në fushën e betejës, ndërkohë që ai betejën e do poshtë penxheres, tek rrugica.

Ndaj dhe nuk është e largët dita që do ta lëshojnë nervat. 

Aksioni i tij politik nuk ka të bëjë as me normalizimin, as me prodhimin e udhëheqësve të rinj, as me talljen me bashkimin. Ai do që opozita të jetë në dorë të tij dhe jo në dorë të atyre që bëjnë sikur i qajnë hallin. Dhe që të jenë në dorë të tij, duhet të vijnë çdo natë poshtë penxheres. Dhe nuk është e largët dita që do t’ua heqë vështrimin dhe bekimin për të shkuar qytet më qytet duke i qarë hallin atij majë penxheres, pa ardhur kurrë poshtë penxheres. 

Ndryshe nga ata, Berisha nuk e do bashkimin e opozitës për të mundur Edi Ramën, por për mos u dukur vetëm. Që të mos duket vetëm, i duhen poshtë penxheres, jo duke i marrë atij pushtetin duke lavdëruar shfaqjen e tij majë penxheres. 

Ndaj është mirë që ata që nuk shfaqen poshtë penxheres, t'ia kursejnë lëvdatat për shfaqjen majë penxheres. Se përveçse i duket sikur tallen me një plak të mbyllur brenda, i duket sikur po i futen në pronën e vet në parti, përmes penxheres së tij./TEMA/

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Bariam Memo TIFOZI NR NJË I PARTIZANIT NGA FSHATI STARJE I: 27/03/2024 21:42

    ATA E KANË NË TEREZI O MERO. ATHEU YNË I DASHUR, JA QË NXORI EDHE MASKARENJ!! PO PSE NUK THUA,NJË HERË O MERO: KUR KAPEN ATLLARËT SHKELMAT I HANË GOMARËT!!!TË RROJË MASKARALLËKU MERO!!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli