Merr flakë linja e tensionit pranë një shkolle në Laprakë! Nxënësit për Report Tv: U fikën dritat, kjo ka ndodhur edhe vjet! OSHE: Ngarkuan rrjetin më shumë seç duhej (VIDEO)

Një linjë tensioni në zonën e Laprakës në Tiranë ka marrë flakë. Ngjarja ka ndodhur para shkollës 9-vjeçare në Laprakë, “Ahmet Gashi”, por fatmirësisht nuk ka rrezikuar nxënësit.

Si pasojë e një shkëndije elektrike kabulli i tensionit është këputur dhe ndodhet në murin rrethues të oborrit të shkollës. Për rregullimin e defektit kanë ardhur edhe punonjësit e OSHEE. OSHE sqaroi se rrjeti u ngarkua më shumë se duhej dhe për pasojë ndodhi shkëndija.

Ndërkohë që në vendin e ngjarjes ka mbërritur policia dhe forcat zjarrfikëse.

"Më datë 17.01.2022, rreth orës 11:00, në Laprakë, jashtë rrethimit të shkollës "Ahmet Gashi", në një shtyllë tensioni, ka pasur shkëndijë elektrike, ku ka vetëm dëme materiale. Në vendngjarje kanë kaluar shërbimet e OSHEE-së, të cilat po merren me riparimin e saj", njofton Policia.

Lidhur me këtë incident kanë folur edhe disa nxënës të shkollës 9-vjeçare. Për mikrofonin e Report TV, ata treguan se u frikësuan dhe se e njëjta gjë ka ndodhur edhe një vit më parë.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:56
Shkëndija elektrike pranë shkollës në Tiranë, OSHE: E ngarkuan rrjetin më shumë seç duhej, kablloja u zëvendësua nga një tjetër

OSHE ka dhënë një sqarim për shkëndijën elektrike që ka pasur një shtyllë tensioni pranë “Ahmet Gashi” në Laprakë, mëngjesin e sotëm.

Problemi siç theksuar ata qëndronte tek ngarkesa elektrike. Shkolla ka ngarkuar rrjetin me pajisje të reja që kërkojnë më tepër energji se ajo e përcaktuara.

OSHE konfirmoi se i njëjti problem ka ndodhur edhe një vit më parë.

Pas shkëndijës elektrike kabulli që furnizon me energji shkollën, është zhvendosur nga nje tjetër në mënyrë që të përballohet ngarkesa.

Ora 12:51
Mori flakë linja e tensionit, flasin për Report Tv nxënësit e shkollës në Laprakë: U frikësuam, u fikën dritat! Kjo gjë ka ndodhur edhe vjet

Nxënësit e shkollës 9-vjeçare në Laprakë, “Ahmet Gashi”,  ka ndjerë të frikësuar nga incidenti që ndodhi mëngjesin e sotëm me marrjen flakë të linjës së tensionit.

Duke folur për mikrofonin e Report Tv, njëra prej nxënësve të shkollës tregoi se një e ngjashme ka ndodhur edhe një vit më parë.

“E njëjta gjë ka ndodhur edhe vitin e kaluar”, tha njëra prej nxënëseve.

Një tjetër tregoi se u fikën dritat në të gjithë shkollën si pasojë e kësaj shkëndije.

“Ndodhi tek automati. Brenda u fikën dritat gjithashtu, u frikësova shumë, mendova se do të merrte flakë shkolla.” tha njëra prej nxënësve të shkollës ku ndodhi incidenti.

“Unë kisha shumë frikë sepse kisha edhe vëllain e vogël në parashkollor, sepse ne këtu kemi shumë kujtime.”, tha një vajzë tjetër.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Arbërori: 17/01/2022 13:11

    O MJERIM O MJERIM, SHKOLLA TË REJA ME SHTYLLA MESJETARE NË SHEKULLIN XXI !

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?



×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Zbulohet baza e grupeve kriminale në Fushë Kuqe të Lezhës! Sekuestrohen targa e motorë të vjedhur, eksplozivë, veshje kamuflazhi! Në pranga pronari i banesës

VIDEO/ Zbulohet baza e grupeve kriminale në Fushë Kuqe të Lezhës! Sekuestrohen targa e motorë të vjedhur, eksplozivë, veshje kamuflazhi! Në pranga pronari i banesës