Festat e fundvitit po afrojnë, Fieri, Durrësi, Korça e Belshi ndezin dritat pemës së Vitit të Ri! Era e fortë rrëzon pemën në Kolonjë

Qyteti i Fierit ka ndezur dritat e pemës së vitit të ri pasditen e kësaj të diele (6 dhjetor).

Shumë qytetarë u mblodhën në qendër të qytetit për të shijuar atmosferën e krijuar mes këngëve dhe zbukurimeve festive.

Qytetarët e mbledhur, sidomos fëmijët numëruar prapsht e më pas u ndezën dritat.

Gjithashtu qytetarët shijuan dhe një spektakël me fishekzjarre.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:03
Ndizen dritat e pemës së Vitit të Ri në Belsh! Shiu nuk lejon grumbullimet e qytetarëve në qendër

Atmosfera e festave të fundvitit ka trokitur dhe në qytetin e Belshit ku janë ndezur dritat e pemës së Vitit të Ri.

Pema është vendosur në pedonale në qendër të qytetit.

Në ndryshim nga qytetet e tjera, qendra nuk ishte e mbushur me njerëëz kjo për shkak edhe të reshjeve të shiut që kanë përfshirë vendin.

Gjithashtu edhe pemët që përshkojnë pedonalen e Belshit janë zbukuruar me drita të shumtë.

Ora 19:03
Era e fortë rrëzon pemën e Vitit të Ri në Kolonjë

KOLONJË - Era e fortë që ka përfshirë vendin tonë ka rrëzuar pemën e Vitit të Ri në Kolonjë pasditen e sotme.

Pema është rrëzuar në sheshin e këtij qyteti pikërisht në datën simbol të vendosjes së saj, 6 dhjetor.

Pasi u rrëzua, punonjësit e bashkisë së Kolonjës po punojnë për ringritjen e saj si dhe përforëcimin në mënyrë që të mos ketë përsëritje.

Pema u vendos vetëm pak ditë më parë, ku kryetari i Bashkisë Erion Isai ndezi dritat për të krijuar kështu një atmosferë festive.

Pema e rrëzuar dhe punonjësit e bashkisë që punojnë për ta ringritur
 
Ora 13:27
'Durrësi nuk rrëzohet kurrë'/ Qyteti bregdetar ndez dritat e pemës së Vitit të Ri! Atmosfera festive 'pushton' sheshin (VIDEO)

DURRËS- Atmosfera festive ka mbërritur në qytetin e Durrësit! Dritat shumëngjyrëshe në sheshin kryesor janë një shenjë e lënies pas të një viti i cili nuk ka qenë aspak i mirë për të gjithë qytetarët, specifikisht për durrsakët të cilët u goditën nga dy tragjedi të mëdha, nga tërmeti dhe COVID-i.

Kryebashkiakja Emirjana Sako shkruan se me këtë atmosferë festive përvillet mesazhi i fort, që Durrësi nuk rrëzohet kurrë.

"Ndezëm dritat e pemës së festave të fundvitit.

Të gjithë ne qytetarët e Durrësit kaluam një vit mjaft të vështirë si pasojë e tërmetit dhe pandemisë.

Por me këtë atmosferë festive që kemi krijuar në qytet duam të japim mesazhin se jeta është më e fortë se gjithçka, se Durrësi nuk rrëzohet kurrë, se ringritja e qytetit ka filluar vrullshëm, se Durrësi do të jetë më i bukur dhe më i fortë se më parë. Gëzuar Festat", shkruan ajo.

Atmosfera e festave të fundvitit ka trokitur edhe në qytetin e Korçës edhe në këtë vit të pazakontë! Ndezja e dritave dhe dekori festiv i kanë sjellë qytetit juglindor madhështinë dhe bukurinë e festave të dhjetorit. Ndryshe nga vitet e kaluara Korça u ndriçua nën një ceremoni simbolike me shpresën dhe urimin se të gjithë bashkë do ia dalim.

Kalendari festiv për këtë muaj do të jetë më i kufizuar për shkak të situatës së pandemisë, por Korça duke iu përshtatur kufizimeve do të ruajë traditën e saj të festave. Kështu u shpreh kreu i Bashkisë së Korçës Sotiraq Filo.

Si çdo vit kjo ditë sjell për qytetarët, por dhe turistët që vizitojnë Korçën atmosferën e bukur të festave të fundvitit, gëzim, shpresë dhe besimin për një vit më të mbarë.

VIDEO/ Drita shumëngjyrëshe dhe në qytetin e Korçës 
E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Pas 20 vitesh degradim, Veliaj: Pishinat e Akuadromit u transformuan, pagesa modeste për pastërtinë e mirëmbajtjen

Pas 20 vitesh degradim, Veliaj: Pishinat e Akuadromit u transformuan, pagesa modeste për pastërtinë e mirëmbajtjen