Mesazh botëror nëpërmjet veshjeve me mbeturina plastike... (FOTO)

Foto nga Wan

Litarë të kuq, shishe plastike, mbeturina të ndryshme.

 Këto nuk janë lloji i sendeve që ju do të gjeni në shtëpitë e modës së madhe të Evropës ose në sfilatat e Amerikës së Veriut.

Por, për stilistin dhe artistin e pazakontë kinez Wan Yunfeng, ato janë perfekte.

Nga apartamenti i tij i vogël në Pekinin lindor, Wan bën modën që vesh vetëm ai.

Fustanet e tij unike janë të krijuara nga sendet e hedhura, të mbështjella dhe të përdredhura rreth trupit të tij dhe fotografohen për të dërguar një mesazh në lidhje me fuqinë shkatërruese të konsumit njerëzor.

“Unë bëj rroba për të sjellë vetëdijen për mjedisin, është arti i performancës. Pra, sigurisht që nuk mund të vishni këto rroba në jetën e përditshme, është për të dhënë një mesazh të mbrojtjes së mjedisit," tha ai.

Në serinë e tij të fundit të fotografive, "Mbrojtja e Oqeanit", veshjet e Wan e bëjnë atë të shfaqet i ngatërruar në rrjeta dhe mbeturina plastike, shprehjet e tij të trishtuara të fytyrës, të dizajnuara për të pasqyruar dhimbjen e kafshëve të bllokuara nga mbeturinat e njerëzve në dete dhe oqeane.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se duhet që të ndryshohet sistemi zgjedhor?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Trafikoi kokainë nga Spanja në Itali, pranga 48-vjeçarit në Elbasan