Meta fjalë dashurie për Bullgarinë: Keni qenë të vëmendshëm ndaj nesh, zoti bekoftë miqësinë tonë

Meta fjalë dashurie për Bullgarinë: Keni qenë të vëmendshëm ndaj nesh, zoti bekoftë miqësinë tonë

Presidenti Ilir Meta duket se ka mbetur tejet i kënaqur dhe emocionuar pas takimit që zhvilloi me homologun e tij bullgar Rumen Radev, pasi i ka kushtuat një status plot vlerësime Bullgarisë. Ai ka  shprehur fjalë vlerësuese ndaj presidentëve ndër vite të Bullgarisë që nga mbështetja që ata i dhanë patriotëve shqiptarë në përgatitjen e Kongresit të Manastirit dhe Pavarësisë së Shqipërisë e deri në mbështetjen në ditën e sotme përmes miqësisë shqiptaro-bullgare dhe rolit pozitiv në hapjen e negociatave për Shqipërinë në BE.

'I lumtur që së bashku me Presidentin Radev të konfirmonim miqësinë e mrekullueshme midis dy vendeve tona aleate dhe partnere. Bullgaria, jo vetëm ka qenë baza e patriotëve tanë të cilët përgatitën Kongresin e Manastirit dhe Pavarësinë e Shqipërisë, duke hapur edhe kishat për Fan Nolin për të organizuar mesha në vigjilje të shpalljes së saj, por ishte edhe vendi ku u arsimua dhe u formua një pjesë e rëndësishme e elitës sonë që bëri epokë në të gjitha fushat e shkencës, mjekësisë, bujqësisë, inxhinerisë, kulturës e artit.

Edhe sot qindra të rinj studiojnë në këtë vend të dashur dhe miqësor për ne. Ruaj respektin dhe miqësinë më të madhe për të gjithë Kryeministrat dhe Presidentët e mrekullueshëm të Bullgarisë, që përherë kanë qenë mbështetës dhe të dashur ndaj Shqipërisë, që nga i paharruari Presidenti Zhelev.

Por edhe sot Presidentët Stojanov, Parvanov dhe Plevneliev vazhdojnë të jenë të vëmendshëm e të dashur për Shqipërinë kurdo që u jepet mundësia.

Nuk mund të ndodhte ndryshe edhe me Presidentin Radev. Për më tepër që ai ka qenë një pilot i mrekullueshëm dhe Komandant i Forcave Ajrore të vendit të tij, të cilin, ditën që kishte vendosur të dilte në pension, e ftuan për t'u bërë President.

Ndiqni për pak çaste spektaklin e fundit të tij para 6 vitesh në ajer, kur në aeroport e pret Presidenti Plevneliev, i cili nuk e dinte se po priste pasardhësin e tij.

Zoti e bekoftë miqësinë shqiptaro-bullgare!", shkruan Meta

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në veri, Milan Radoiçiç dyshohet të jetë plagosur dhe po trajtohet në Serbi! Në xhipin e tij u gjetën edhe targa false të KFOR-it

Vrasja e policit në veri, Milan Radoiçiç dyshohet të jetë plagosur dhe po trajtohet në Serbi! Në xhipin e tij u gjetën edhe targa false të KFOR-it