Meta me hebrenjtë e Amerikës: Vendi në krizë, shërohet me votë të lirë, kam kërkuar 3 palë zgjedhje në 13 tetor

Presidenti Ilir Meta zhvilloi sot një takim me delegacionin e Komitetit Hebreo-Amerikan me qendër në Nju-Jork, të kryesuar nga Drejtori i tij Ekzekutiv, zoti David Harris. Meta e njohu delegacionin zyrtar të AJC-së me situatën aktuale në Shqipëri, krizën e rëndë kushtetuese dhe institucionale që ka përfshirë vendin, si dhe me propozimin e tij për zgjidhjen e saj nëpërmjet zhvillimit të tri palë zgjedhjeve më 13 tetor 2019: zgjedhjeve vendore, parlamentare dhe të Presidentit nga populli.

“I vetmi ilaç që shëron vendin nga kjo krizë e thellë përfaqësimi dhe legjitimiteti është vetëm respektimi i votës së lirë dhe direkte të të gjithë qytetarëve shqiptarë, dhe pranimi i verdiktit të tyre final nga të gjithe ne”, u shpreh Kreu i Shtetit.

Meta e siguroi zotin Harris dhe delegacionin që e shoqëronte se miqësia mes shqiptarëve dhe komunitetit hebreo-amerikan do të vazhdojë të forcohet, dhe se bashkëpunimi ekonomik duhet të intesifikohet më tej.

"Miqësia tradicionale e Shqipërisë dhe e kombit hebre është e skalitur në kujtesën tonë kombëtare jo vetëm për rolin fisnik të shqiptarëve në shpëtimin, mbrojtjen dhe strehimin e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore, por dhe për historitë tona të ngjashme si dy popuj që kanë vuajtur përgjatë shekujve të ekzistencës së tyre. Ne vijmë këtu me ndjenjën e mirënjohjes së përhershme për popullin shqiptar, dhe do të jemi përjetësisht së bashku për të përballuar sfidat edhe në të ardhmen. Jemi gjithashtu të gatshëm të ofrojmë mbështjen tonë për të rritur rolin e diasporës shqiptare në SHBA, me qëllim që të ndikojmë për çështjen shqiptare në politikën dhe administratën amerikane”, u shpreh David Harris.

/d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të kthehet dënimi me vdekje në Shqipëri?

Komento

Komente

 • Shalom: 11/07/2019 14:23

  Nuk ka Rabin qe te mer perciper, perc Peçit dhe "shen" Mones

  Përgjigju
 • emri: 11/07/2019 13:39

  se cfare lidhje ka kjo si organizate (si me thene shoqeria Vatra) te mare vesh per krizen ne shqiperi vetem nje presdent idiot e di. Po ska faj ata hane krize cdo minute aty ne Tirane dhe e ushqejne krizen cdo moment me qenien e tyre ne keto poste (te mos harojme flasim per hajdute profesioniste, bashke me te shoqen qe mundohet te na tregoje se i ka me djerese leket e viles ne lalez). Mbete ti ,ore like te ndikosh ne dias[poren ... ty ste shohin dot ata qe jane aty do te te duan njerez me vetedije politike e civile me te larte. Tama qe keta jane fare e keqe, bela e shqiptareve!

  Përgjigju
 • Like,Like: 11/07/2019 13:35

  Na hapi barkun ku njeri sharlatan,nje kryehajdut qe te ben karshillek,here me qen e here me mace,here me breke e here me Qim Peken eshte bere i padurueshem per nivelin intelektual qe e ka zero bashke me doktoreshen e shkencave te filxhanit.

  Përgjigju
 • Laramani: 11/07/2019 13:11

  E ke marre macen dhe qenin me vete Like,se pa to je shume i vetem,te kuptoj mire.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Vdekshmëria nga Covid, më e ulëta nga 4 pandemitë më të mëdha të shekullit