Meta: Qasja antagoniste mes palëve të marrë fund, palët të ulen në dialog

TIRANË- Presidenti Ilir Meta ka takuar ditën e sotme Sekretarin Parlamentar të Shtetit në Ministrinë Federale të Drejtësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorit, njëkohësisht deputet i SPD në Bundestagun gjerman,  Christian Lange, ku nuk kanë munguar edhe mesazhet politike. Meta ka bërë sërish thirrje për dialog mes palëve, teksa shkruan se qasja antagoniste ndërmjet palëve duhet të marrë fund sa më shpejt.

"Kënaqësi të takoja sot Sekretarin Parlamentar të Shtetit në Ministrinë Federale të Drejtësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorit, njëkohësisht deputet i SPD në Bundestagun gjerman, z. Christian Lange.

Besim në mbështetjen e Gjermanisë për të ardhmen europiane të Shqipërisë dhe për forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve dypalëshe strategjike ndërmjet dy vendeve.

Duke inkurajuar një vendim pozitiv të Këshillit Europian të 17-18 tetorit 2019 për çeljen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me BE, shpreha bindjen se qasja antagoniste ndërmjet palëve duhet të marrë fund sa më shpejt, për t’u zëvendësuar nga dialogu konstruktiv dhe respektimi i ndërsjellë i Kushtetutës dhe shtetit të së drejtës", shkruan Meta.

Postimi i plotë i presidentit Ilir Meta

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Presidenti të zgjidhet drejtpërdrejtë nga populli?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

‘Associated Press’ zbulon dokumentin sekret të OBSH që akuzon Kinën