Meta takon zv.kryeministrin e parë të Maqedonisë së Veriut: Dy vendet duhet të fuqizojnë marrëdhëniet

Zv.kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi dhe presidenti Ilir Meta

Kreu i shtetit Ilir Meta ka takuar ditën e sotme zv.kryeministrin e parë të Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi.

Përmes një postimi në rrjete sociale, Meta bën me dije se u njoh prej tij me ecurinë e regjistrimit të popullsisë në Maqedoninë e Veriut,. Këtu Meta i ka theksuar rëndësinë që ka përfshirja sa më e madhe e diasporës shqiptare në këtë proces.

“Me shumë kënaqësi prita sot në një takim vëllazëror Zëvendëskryeministrin e parë të Maqedonisë së Veriut, z.Artan Grubi dhe delegacionin, që e shoqëronte. U njoha prej tij me ecurinë e regjistrimit të popullsisë në Maqedoninë e Veriut dhe theksova rëndësinë që ka përfshirja sa më e madhe e diasporës shqiptare në këtë proces. Përtej aspektit statistikor, regjistrimi i popullsisë do të jetë përmbajtësor në avancimin e të drejtave të shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut, ndaj i inkurajoj të gjithë të marrin pjesë në të”.

Sipas presidentit, dy vendet duhet të forcojnë edhe më shumë marrëdhëniet në dobi të paqes, stabilitetit dhe zhvillimit të rajonit.

“Si dy vende fqinje, aleate në NATO dhe me vizione të përbashkëta euroatlantike, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të duhet të forcojnë edhe më shumë marrëdhëniet në dobi të paqes, stabilitetit dhe zhvillimit të rajonit”, thotë Meta.

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento

Komente

  • Juli: 22/03/2021 17:14

    Si Afganistani u ka katandisur Albania?!..As uniforma ,as protokoll,as njerëzit e zgjedhur?!..po kopjoni pak Greqinë a Maqedoninë,lëreni Italinë!!..Visheni Gardën me kostumet popullore Gegë e Toskë!

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja