Meta thirrje partive politike: Të pastrohen nga personat pa integritet! Largimet nga LSI? Nuk merrem me çimka

Presidenti Meta u bëri thirrje partive politike që të tregohen transparentë me qytetarët dhe të mos mbajnë në listat e tyre persona pa integritet.

“Nuk është interesi im sesi ecën fushata, ecën e vakët, e nxehtë apo e ftohtë. Për mua është e rëndësishme që fushata të bazohet në transparencë dhe në debatet për të ardhmen në interes të qytetarëve shqiptar. Kandidatët të jenë njerëz me integritet. Të mos preken nga dekriminalizimi, i bëj thirrje partive të pastrohen nga partitë. Dhe të mos marrin ata që pastrohen partitë e tjera. I bëj thirrje partive të qëndrojnë larg oligarkëve, të mos financohen nga ata. Kur flas për përmbysje demokratike, e kam fjalën për rivendosje të rendit kushtetues në vend. Ajo bazohet tek vota e lirë, tek kontributet e qytetarit. Prandaj flasim për referendum", tha Meta.

Në lidhje me largimet nga LSI, Meta tha se partitë duhet të paraqesin programe dhe alternativa dhe se ai nuk merret me çimka pasi është një kohë e humbur.

"Partitë të merren me programe, të japin alternativa,  ky është tregues i respektit, por të merrmi me çimkat e Vlorës dhe të gjithë Shqipërisë kjo është një kohë e humbur, pasi Vlora e di shumë mirë dhe ti vlerësoj si duhet", tha Meta.


Lajmi kryesor:

'Presidenti ka ikur nga trutë dhe lëviz natën pa protokoll', Meta i përgjigjet Ramës nga Vlora: Fushatë mashtrimi e orkestruar nga kryeoligarku i Shqipërisë


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve nga Covid-19 mbeten të larta! Çfarë masash duhen të marrin ekspertët?×

Lajmi i fundit

John

Kur është koha e duhur për të pirë ujë me limon