Meta: Dialgou Kosovë-Serbi të vazhdojë! Të tejkalojmë pasojat e Covid-19! Thaçi takohet edhe me Ramën

Ilir Meta dhe Hashim Thaçi

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë duhet të vazhdojë. Kështu është shprehur Presidenti Ilir Meta gjatë një takimi me homologun e Kosovës, Hashim Thaçi.

Ilir Meta thotë se se bashkëjetesa midis shqiptarëve e serbëve është në interes të paqes, stabilitetit dhe perspektivës europiane të rajonit tonë.

"Është me rëndësi vazhdimi i dialogut Kosovë-Serbi për normalizimin përfundimtar të marrëdhënieve mes këtyre dy shteteve, që do të garantojë jo vetëm njohje reciproke por edhe të ardhmen e tyre në BE", thotë gjithashtu Presidenti Ilir Meta.

Në një postim në Facebook, Kreu i Shtetit shqiptar thotë se me Presidentin Thaçi  kanë shprehur gatishmërinë për vazhdimin e bashkëpunimit mes dy vendeve, me qëllim tejkalimin e pasojave social-ekonomike të pandemisë COVID-19, kthimin në normalitet të jetës së qytetarëve dhe stabilizimin e plotë të lëvizjes së lirë të njerëzve dhe mallrave, veçanërisht me afrimin e sezonit veror turistik.

Kreu i Shtetit të Kosovës u takua edhe kryeministrin Edi Rama, i cili në një postim të shkurtë në Facebook, shkruan: "Me Presidentin e Kosovës, pas një bashkëbisedimi si gjithnjë vëllazëror"

m.x./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një strategji të re për të përballuar koronavirusin?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Basha: Situata me koronavirusin ka dalë jashtë kontrollit, 3 muaj izolim shkuan dëm, qeveria asnjë masë