Mijëra muslimanë indianë protestojnë kundër thirrjeve për gjenocid nga aktivistët hindu

Mijëra muslimanë indianë protestojnë kundër thirrjeve për gjenocid nga aktivistët hindu

Muajin e kaluar, udhëheqësit fetarë hindu u mblodhën në Haridwar, një qytet i shenjtë në shtetin verior indian të Uttarakhand, për tre ditë. Ata bënë thirrje për dhunën ndaj muslimanëve. Policia regjistroi raste kundër disa prej tregtarëve të urrejtjes vetëm pas zemërimit publik. Mijëra muslimanë u mblodhën në një tubim në Uttar Pradesh të Indisë për të protestuar ndaj thirrjeve për vrasjen e muslimanëve.

Ata po protestonin kundër tubimit fetar të muajit të kaluar, ku qindra aktivistë dhe murgj hindu të krahut të djathtë u sulmuan kundër komunitetit mysliman dhe vendosën t'i zhdukin ata në Indi. Numri i përgjithshëm i muslimanëve në Indi është rreth 200 milionë.

Pas incidentit, Maulana Tauqir Raza, themeluesja e grupit rajonal të Këshillit Ittehad-e-Millat, i bëri thirrje komunitetit mysliman në Uttar Pradesh që të mblidhej në numër të madh për të ofruar "sakrificë masive" si shenjë proteste kundër gjuhëve të urrejtjes nga murgjit hindu.

"Nëse gjaku ynë mund të plotësojë etjen tuaj, ne jemi gati të sakrifikojmë. Tani ju vendosni se kush e ka gabim? Ai që është gati të japë jetën për vendin apo ata që shpërfillin gratë dhe bëjnë thirrje për të vrarë 200 milionë njerëz të tyre. zotërojnë Indinë. A mund të quhen ata dashamirës të vendit?" tha një klerik në distriktin Bareilly të Uttar Pradesh të premten.

Duke iu drejtuar tubimit të së premtes, Maulana Tauqir Raza tha se muslimanët nuk kanë bërë kurrë një luftë me hindutë dhe ata kurrë nuk do ta bëjnë këtë në interes të vendit. Ai përmendi një seri fushatash të krahut të djathtë kur aktivistët hindu dyshohet se kanë bërë komente provokuese dhe mosrespektuese kundër grave dhe të rinjve myslimanë.

 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Senatori amerikan Menendez akuzohet për ryshfet

Senatori amerikan Menendez akuzohet për ryshfet