Milo: Votat për 'Zgjedhoren' do të blihen! Gjoni: PD-PS s'kanë gjë në dorë, SHBA në lojë...

1568748843_ralfi.jpg
Për Paskal Milon po nuk ndryshoi sistemi zgjedhor Shqipëria nuk ka asgjë në vijë. Ai nuk shikon shpresë deri tani. "Nuk besoj se SHBA dhe më pak BE-ja do u imponohen partive të mëdha për të ndryshuar sistemin. Nuk mund ta bëjnë, pasi mesazhet do të ishin dhënë. Gjuha, mesazhet e Ramës, Berishës apo Bashës do të ishte zbutur. I gjithë shqetësimi i partnerëve janë që të bëhen korrigjimet në kodin zgjedhor sipas rekomandimeve të OSBE-së. Po nuk u pret sistemi nuk kemi gjë në vijë. Numrat e opozitës në Kuvend do i përcajnë, do i blejnë. Ka njerëz që blihen dhe shiten".

Por, Ralf Gjoni mendon ndryshe. Ai thotë se tashmë PD-PS nuk kanë gjë në dorë, pasi është futur në lojë SHBA-ja. "Pa ndryshuar sistemi zgjedhor, hapja e listave dhe heqja e monopolit të bajraktarëve në Shqipëri nuk ka zhvillim demokratik. SHBA shprehu mbështetjen e plotë për ne. Brenda shtatorit do të organizojmë një tryezë gjithpërfshirëse, edhe me ekspertë të huaj, do të hapim debatin për ndryshimin e sistemit zgjedhor. Tryeza do të mbështet nga SHBA-BE. PS dhe PD-ja nuk kanë më gjë në dorë" tha ai.


Lajmi kryesor:

Kriza dhe negociatat në Repolitix/ Ralf Gjoni: Nëse nuk ndryshon sistemi zgjedhor, iki nga parlamenti e Shqipëria


  • Sondazhi i ditës:

    Konfirmohet rasti i parë Delta në Shqipëri, a duhet të ketë masa të shtuara?×

Lajmi i fundit

John

Raporti i OSBE-së për zgjedhjet, Basha: Konfirmoi se me 25 prill u tjetërsua vullneti i shqiptarëve