Minatori Plaku humbi jetën në galerinë e kromit në Bulqizë, deputeti Krashi: Duhet monitoruar zbatimi i rregullave! Në 30 vitet e fundit, investimet për Dibrën kanë qenë me kursim

Vdekja e minatorit  Muharrem Plaku në një minierë në Bulqizë, pasi mbeti i bllokuar nga rrëzimi i një masivi minerali për 5 ditë, risolli në vëmendje kushtet e punës në miniera dhe problemet me zbatimin e masave të sigurisë.

Deputeti i PS-së në Dibër, Lavdrim Krashi, teksa komentoi këtë ngjarje të rëndë, u shpreh në 'Report Tv' se në miniera është e domosdoshme të ketë një monitorim për zbatimin e rregullave nga kompanitë që i administrojnë.

"Problemi është te siguria në punë. Ajo që duhet të ndodhë është monitorimi, për të ndjekur dhe për t'u siguruar që rregullat e dakordësuara zbatohen nga kompanitë që shfrytëzojnë këto pasuri", tha ai.

Krashi u shpreh se në 30 vitet e fundit investimet në Dibër kanë qenë në pakta, duke lënë të nënkuptuar faktin se pasuria e kromit që zona ka është keq-shfrytëzuar, teksa thekson se qytetarët do të duhej të jetonin në kushte shumë më të mira se sa jetojnë sot. Ai theksoi se çështjen e minatorëve do ta ngrejë edhe në Parlament, për të ndërmarrë më pas hapat e domosdoshëm për t'i dhënë fund kësaj situate.

"Nuk kam fjalë për ngjarjen, çdo humbje jete është e trishtë. Unë vij nga një vend që minierat i ka patur punëdhënësit më të madh në sektorin publik dhe privat. Zonat e Bulqizës, por dhe të tjera në Dibër janë të pasura me krom. Sa i përket investimeve, në 30 vitet e fundit kanë qenë më shumë kursim. Investimet publike kanë qenë me kursim, por tani vëmendja po kthehet drejt Dibrës. Do të negocioj fort me institucionet, me Ministrinë e Infrastrukturës. Do të kërkoj atë që unë mendoj se qytetarëve i takon, do të jetë një nga prioritet më të mëdha që do ta çoj edhe në parlament si çështje. Pasuria atje është shumë e madhe dhe qytetarët duhej të jetonin shumë më mirë sesa jetojnë sot", theksoi ai.

60-vjeçari Plaku mbeti i bllokuar në galerinë e minierës në Bulqizë si pasojë e shembjes së masivit të mineralit, ndërsa trupi i pajetë i tij u nxor në mesnatë.

J.SH./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

‘Ëndrrat iu prenë në mes, kishte dëshirë të bëhej doktoreshë, rrëfimi prekës nga halla e 17-vjeçares që vrarë nga sulmi në Deçan