Ministri Çuçi me fermerët e rrushit në Libofshë: Ulim taksat dhe subvencionojmë plastmasin e serave

Gjatë vitit të ardhshëm fermerët që do duan të kultivojnë prodhime bujqësore në sera do të kenë mundësi të përfitojnë subvencion për plastmasin përmes Skemës Kombëtare, si dhe do të shihet mundësia për heqjen e TVSH-së për plastmasin e përdorur posaçërisht për sera. 

Kështu është shprehur ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, z.Bledi Çuçi, gjatë një vizite në Libofsh të Fierit. Bashkë me zv.ministrin, Dhimo Kote, Çuçi u takua me fermerë të kësaj zone, të cilët kultivojnë rrush në sera.

‘Ashtu siç shihet dhe ka dhënë rezultat, serat deri më tani janë një nga aspektet më të suksesshme të strategjisë tonë për të rritur prodhimin bujqësor. Do të shtojmë mbështetjen ndaj atyre që kultivojnë përmes serave”, tha ministri Çuci.

Fermerët e Libofshës në një sipërfaqe rreth 20 hektarë vresht me sera prodhojnë çdo vit qindra ton me rrush tavoline. Janë kryesisht 4-5 varietete italiane për tavolinë. Gati i gjithë prodhimi është i destinuar për tregun jashtë. 

Fermerët kanë nisur eksportin e rrushit diku në fillim të muajit qershor në vende si Suedia, Italia, Kroacia etj. Çmimi i këtij rrushi është relativisht i lartë dhe siguron të ardhura të mira për fermerët. 

Avantazhi i kultivimit të rrushit përmes serave është se prodhimi del më shpejt në treg dhe rrjedhimisht do të kapë një çmim më të lartë në tregjet ndërkombëtare. Fermerët synojnë të zgjerojnë sipërfaqet duke marrë toka të tjera me qira nga banorët vendas ose nga fondi i tokave pronë shtetërore.

G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Tërmeti i 26 Nëntorit, a keni besim se përgjegjësit do të ndëshkohen?

Komento

Komente

  • Xxx: 15/07/2019 15:29

    O çyç mos kalo kohen me vreshtat se kush e di kush ka kantine per te bere vere e raki, po merru me AKU qe dalin fruta perimet te pa kontrolluara dhe marrin rrogen duke ndenjur dhe i mbyllin dyert duke mos i dhene pergjigje gazetareve qe ju kerkojne llogari

    Përgjigju