Ministri Hasani në Vjenë në konferencën e thirrur nga ministri federal i Austrisë

Ministri Hasani në Vjenë në konferencën e thirrur nga ministri federal i Austrisë

Igli Hasani

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani udhëton sot drejt Vjenës ku do të marrë pjesë në konferencën “Njerëzimi në udhëkryq: Sistemet autonome të armëve dhe sfida e rregullimit”, e cila organizohet nga Ministri Federal për Çështjet Evropiane dhe Ndërkombëtare të Austrisë,  Alexander Schallenberg. 

Konferenca do të adresojë mënyrat për të ekzaminuar sistemet autonome të armëve (SAA) dhe  sfidat për rregullimin e tyre, nga disa këndvështrime.

Menjëherë pas Vjenës, Ministri Hasani do të udhëtojë drejt Brukselit ku do të marrë pjesë në takimin e Ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare BE-së dhe atyre kandidate, në kuadër të formatit të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE, të organizuar nga Presidenca belge e Këshillit të BE-së, me fokus sundimin e ligjit në kuadër të procesit të zgjerimit.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Vula tek Berisha/ Salianji paralajmëron në 'Studio Live': Lajm i mirë për zgjedhjet e parakohshme në tetor

Vula tek Berisha/ Salianji paralajmëron në 'Studio Live': Lajm i mirë për zgjedhjet e parakohshme në tetor