Ministri i Brendshëm i Kosovës: Serbët në veri po kërcënohen për të marrë pjesë në protesta

Ministri i Brendshëm i Kosovës: Serbët në veri po kërcënohen për të marrë pjesë në protesta

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se serbët e Kosovës po detyrohen nga Lista Serbe që të marrin pjesë në protestat e organizuara ditët e fundit. Ai tha se sot një numër i madh qytetarësh janë detyruar të nënshkruajnë në lista pjesëmarrjen e tyre në protestë.

“Haptazi ky është një mjet për të ndërmarrë veprime të mëvonshme ndaj atyre që nuk kanë qenë prezent në protestë. Kjo mund të nënkuptojë kërcënime dhe dhunë fizike ndaj tyre dhe familjarëve, largime nga puna si dhe dëmtim të pronave të atyre personave”, tha Sveçla.


Lajmi kryesor:

Tensionet në veri të Kosovës, Franca dhe Gjermania kërkojnë ripërsëritjen e zgjedhjeve në 4 komunat! Osmani: Të gatshëm ta shqyrtojmë këtë mundësi


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Sulmi në Banjskë, krerët e partive opozitare në Kosovë takohen me Vjosa Osmanin

Sulmi në Banjskë, krerët e partive opozitare në Kosovë takohen me Vjosa Osmanin