Ministri i Jashtëm serb bën deklaratën e fortë: Nuk e lejojmë anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës pa luftë

Ministri i Jashtëm serb bën deklaratën e fortë: Nuk e lejojmë anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës pa luftë

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Iviça Daçiç

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Iviça Daçiç ka deklaruar ditën e sotme se Beogradi nuk do ta lejonte anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës pa luftë, shkruajnë mediat serbe

"Unë paralajmërova për kompleksitetin e çështjes së anëtarësimit të Prishtinës në Këshillin e Evropës dhe përmenda se anëtarësimi nuk do të kalojë pa luftë,"- tha Daçiç në deklaratën e tij të fortë për mediat serbe pas takimit me homologen e tij nga Islanda, vendi që pritet të marrë presidencën e Këshillit të Evropës.

“Çështja e anëtarësimit të Prishtinës shkatërron të gjitha parimet që ne i përmbahemi kur bëhet fjalë për integritetin territorial të Ukrainës”, shtoi Daçiç

Kuptimi i ekzistencës së një organizate të tillë si OSBE-ja dalëngadalë po humbet, tha sot shefi i diplomacisë, i cili sot ka marrë pjesë në Këshillin e 29-të Ministror të OSBE-së në qytetin polak Lodz.

Daçiç vuri në pikëpyetje qëllimin e forumeve të tilla ndërkombëtare kur në to nuk marrin pjesë të gjithë përfaqësuesit, duke aluduar në faktin se Polonia  ndaloi ardhjen e ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov.

“OSBE-ja nuk është e njëjtë pa të gjitha vendet, nga Vankuveri në Vladivostok. Mendoj se ngadalë po e kalojmë kufirin e qëllimit të ekzistencës së një organizate të tillë, ku askush nuk dëgjon askënd dhe ku asnjë vendim nuk është i detyrueshëm. ku në fund të fundit nuk mund të merren vendime, sepse për këtë nevojitet konsensus. Është paralizë e plotë e punës së organizatave ndërkombëtare”, tha Daçiç.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • XXX: 01/12/2022 21:08

    Ti per lufte te ka rrakun, e bët luftën ju e fituar te gjatin.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kryemadhi në SPAK/ Juristi Romeo Kara në 'Studio Live': Së shpejti do ketë një akuzë! Edhe 'Metamorfoza' ka lidhje me Metën

Kryemadhi në SPAK/ Juristi Romeo Kara në 'Studio Live': Së shpejti do ketë një akuzë! Edhe 'Metamorfoza' ka lidhje me Metën