Ministri i Jashtëm serb Daçiç: Nuk kemi ndërhyrë në çështjet e brendshme të Malit të Zi siç bëri Edi Rama

Ministri i Jashtëm serb Daçiç: Nuk kemi ndërhyrë në çështjet e brendshme të Malit të Zi siç bëri Edi Rama

Pas akuzave të presidentit malazez për ndërhyrje të Serbisë në zgjedhjet e mbajtura të dielën në vend dhe në destabilizimin e situatës, ka reaguar ministri i jashtëm serb Ivica Dacic, i cili theksoi se ndryshe nga liderët shqiptarë në rajon, të cilët dhanë mesazhe të shumta për votimet në rajon, Serbia nuk e ka bërë një gjë të tillë.

 “Vuçiç nuk i ftoi qytetarët e Malit të Zi të votojnë sic bëri kryeministri Rama me të tjerët, dhe kjo, sipas Milo Đukanović, nuk është ndërhyrje në punët e brendshme. Serbia nuk është e interesuar për çështjen e qeverisë në Mal të Zi, ne jemi të interesuar vetëm për të drejtat dhe liritë e popullit serb, të cilët përbëjnë 29% të popullsisë aty, si dhe për  pozicionin e Kishës Ortodokse Serbe, pronave dhe vendeve të shenjta të së cilës u sulmuan nga autoritetet malazeze“ - tha Dacic për median vendase ‘Tanjug’.

Ai gjithashtu pyeti pse Gjukanoviçin e “shqetëson”, siç tha ai, “trekëndëshi i Serbisë së Madhe, Beogradi- Banja Luka dhe Podgorica” dhe “nuk e shqetëson, madje e mbështet atë, katërkëndëshi i madh shqiptar” – Tirana- Prishtina- Shkupi dhe Podgorica.

Daçiç, po ashtu e quajti të turpshme akuzën e Gjukanovic-it, pasi në fakt vetë Mali i Zi është përfshirë në çështjet e Serbisë, sa kohë ata kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Pse djersitemi gjatë natës në gjumë?

Pse djersitemi gjatë natës në gjumë?