Ministri i Mbrojtjes ruse: Rusia duhet të përdorë armë të reja të avancuara

Ministri i Mbrojtjes ruse: Rusia duhet të përdorë armë të reja të avancuara

1669823529_shoigu.PNG

Ministri rus i mbrojtjes thotë se forcat e armatosura ruse duhet të përdorin sisteme të reja të avancuara të armëve në konfliktin në Ukrainë, raportojnë mediat e huaja.

"Është e nevojshme të vazhdohet modernizimi dhe krijimi i sistemeve premtuese me përdorimin e tyre të mëvonshëm gjatë operacionit special ushtarak", tha Sergei Shoigu në një takim të gjeneralëve të lartë të ministrisë së mbrojtjes.

Shoigu, një nga aleatët më të ngushtë të Presidentit Vladimir Putin, nuk specifikoi se cilat armë të avancuara duhet të përdoren, megjithëse ai tha se donte të diskutonte mënyrat e reja të përgjithshme për përmirësimin e sulmeve të artilerisë dhe raketave.

"Mënyra të reja të përdorimit të tyre në luftime janë duke u testuar", tha Shoigu, pa dhënë detaje.


Lajmi kryesor:

Lufta/ BE: Gjykatë Speciale për të hetuar krimet e Rusisë! E paketuar në zarf, sulm me bombë në ambasadën e Ukrainës në Madrid, 1 i plagosur


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Debati për ish-agjentin e FBI, sipas jush kush ka të drejtë?×

Lajmi i fundit

Vettingu, KPK e konfirmoi në detyrë, KPA lë në fuqi vendimin për gjyqtaren Elona Toro

Vettingu, KPK e konfirmoi në detyrë, KPA lë në fuqi vendimin për gjyqtaren Elona Toro