Ministria e Jashtme ruse 'shpërthen' me pretendimet e Britanisë se Kremlini synon qeveri ‘kukull’ në Ukrainë

Ministria e Jashtme ruse 'shpërthen' me pretendimet e Britanisë se Kremlini synon qeveri ‘kukull’ në Ukrainë

Pak më parë, Britania e Madhe akuzoi Rusinë se synonte të instalonte një qeveri kukull në Ukrainë, duke shkuar aq larg sa emëroi pesë politikanë ukrainas me lidhje të supozuara me përpjekjet. Ministria e Jashtme ruse kritikoi pretendimet e pabazuara të transmetuara nga Mbretëria e Bashkuar të shtunën që sugjeronin se Moska po synonte të "instalonte udhëheqjen pro-ruse" në Ukrainë në mes të rritjes së fundit të tensioneve. Një deklaratë e ministrisë i etiketoi akuzat e Mbretërisë së Bashkuar si një përpjekje tjetër nga vendet perëndimore për të përshkallëzuar tensionet në rajon, duke nënvizuar se të ashtuquajturat gjetje "të ekspozuara" ishin "të pakuptimta".

“Dezinformimi i përhapur nga Ministria e Jashtme Britanike është një tjetër dëshmi se janë vendet e NATO-s, të udhëhequr nga anglo-saksonët, ato që po përshkallëzojnë tensionet rreth Ukrainës”, thuhet në deklaratë, përpara se t'u kërkohet palëve të "ndalojnë aktivitetet provokuese".

Njoftimi u lëshua menjëherë pasi Zyra Britanike e Jashtme, Commonwealth dhe Zhvillim akuzoi Rusinë për përpjekje për të instaluar një "udhëheqës pro-rus" në Ukrainë dhe për mbajtjen e lidhjeve me ish-politikanë ukrainas.

"Ish-deputeti ukrainas Yevhen Murayev po konsiderohet si një kandidat i mundshëm," vazhdoi njoftimi, përpara se të përmendte katër figura të tjera ukrainase me të cilët thuhet se "shërbimet e inteligjencës ruse" "mbajnë lidhje me".

Lirimi nuk përfshinte asnjë provë për të mbështetur asnjë nga pretendimet dhe asnjë detaj se si Rusia do të bënte për të vendosur një qeveri "pro-ruse" ; megjithatë, Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss vazhdoi të pohoi në një deklaratë shoqëruese se inteligjenca e pabazë "shndrit një dritë mbi shtrirjen e aktivitetit rus të krijuar për të përmbysur Ukrainën". Zyrtarët britanikë të paidentifikuar, të cilët folën me New York Times në kushte anonimiteti, i transmetuan medias se Mbretëria e Bashkuar zgjodhi të ecë përpara me pretendimet e saj si pjesë e përpjekjes së saj për të parandaluar instalimin e një qeverie kukull, si dhe për të vënë Presidentin rus. Vladimir Putin "pas njoftimit se ky komplot ishte ekspozuar". Deklarata e Mbretërisë së Bashkuar vjen pasi zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha më herët të shtunën se Moska parashikonte provokime ushtarake dhe informative nga Perëndimi dhe Ukraina në prag të Lojërave Olimpike të Pekinit.


Lajmi kryesor:

Britania e Madhe akuzon Kremlinin se po përpiqet të vendosë liderin pro-rus në Ukrainë


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Pas 5 vitesh mungesë Adele ngjitet përsëri në skenë! Tregon emocionet e rikthimit