Ministria e mohon: S’janë bllokuar llogaritë bankare të ambasadës në Itali

Ministria e mohon: S’janë bllokuar llogaritë bankare të ambasadës në Itali

Ministria e Jashtme

Në media po qarkullon një lajm se janë bllokuar llogarive bankare të përfaqësive diplomatike shqiptare, jashtë vendit përfshirë Italinë sa i takon çështjes së gjyqit të Shqipërisë me italianin Francesco Becchetti. Në një reagim zyrtar, Ministrja e Jashtme thotë se është një lajm i pavërtetë dhe tërësisht abuziv.

Ministria e Jashtme informon opinionin publik dhe median se në bazë të Konventës së Vjenës llogaritë bankare të MEPJ e të çdo përfaqësie diplomatike të Republikës së Shqipërisë gëzojnë imunitet diplomatik e kësisoj janë të pacenueshme në çdo rrethanë.

Sipas lajmeve të publikuar në media, punonjësit e Shërbimit diplomatik shqiptar në Itali nuk kanë marrë pagat e muajit të shkuar, por ministria thotë se çdo punonjës i Ministrisë dhe i shërbimit me jashtë si në Itali e në çdo shtet tjetër ka marrë pagesën rregullisht, sikundër edhe atë të muajit korrik, konform ligjeve dhe kodit të punës.

SI.E./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Vota e diasporës, Korreshi në Report Tv: S’kemi besim të Posta Shqiptare! Koçi: Duhet dialog intensiv për një zgjidhje të përbashkët

Vota e diasporës, Korreshi në Report Tv: S’kemi besim të Posta Shqiptare! Koçi: Duhet dialog intensiv për një zgjidhje të përbashkët