Miratohet pr/ligji për menaxhimin e Butrintit, Braçe: Mbroni kufijtë e zonës së mbrojtur, një herë është abuzuar me ndërtime! Margariti: Investimi strategjik është jashtë Parkut Kombëtar 

Komisioni i Ekonomisë ka miratuar projektligjin “Për miratimin e marrëveshjes për administrimin e nënzonave të trashëgimisë kulturore dhe peizazhit kulturor, pjesë e Parkut Kombëtar të Butrintit, ndërmjet Ministrisë së Kulturës dhe Fondacionit për Menaxhimin e Butrintit”. Projektligji u miratua vetëm me votat e qeverisë, ndërsa opozita tha se do e dërgojë në Gjykatë Kushtetuese, njësoj si projektligjin për shembjen e Teatrit Kombëtar.

"Në këtë datë që u shemb teatri, po kalojmë Butrintin tek një privat në një formë koncesionare. Ju para 2 vitesh shkatërruat Teatrin Kombëtar vendim që u rrëzua nga gjykata kushtetuese por pasojat e tij nuk u zhbënë dot sepse teatri ishte shembur. Edhe ky ligj do atakohet në gjykatën Kushtetuese nëse e miratohet kështu siç është", tha Ina Zhupa.

Ndërsa deputeti socialist Erion Braçe ngriti shqetësimin për ndërtimet që po bëhen pranë Parkut Kombëtar të Butrintit, dhe kërkoj që Këshilli i Ministrave të marrë masa për të ruajtur kufijtë e parkut që është cenuar nga një investim strategjik.

Braçe: Nuk kam asgjë me marrëveshjen, por kontesti im vjen për zonën e Mbrojtur, për parkun Kombëtar të Butrintit që është më i gjerë sesa parku arkeologjik i Butrinti. Është pikërisht parku që është bërë objekt natyrisht prej interesave për tu ngatërruar me aktivitete të tjera zhvillimore. Prandaj dua që para nenit 2 të ketë një pikë që thotë ngarkohet këshilli i Ministrave që të garantojë paprekshmërinë e kufijve të parkut Kombëtar të Butrintit Zonë e Mbrojtur RAMSAR.

Margariti: Kjo është e shprehur në planin e menaxhimit të integruar, ndërsa zona që i referohet Braçe nuk është pjesë e marrëveshjes. 

Braçe: Fola për një territor që është shumë më i gjerë pa të cilin parku arkeologji i Butrintit do të jetë i cenueshëm vazhdimisht. Për të mbrojtur zonën nga i gjithë interesi për të investuar dhe ndërtuar aty po bëj këtë propozim për të garantuar kufijtë e parkut Kombëtar të Butrintit. Ai qytet antik pa atë peizazh që ka do të jetë hiç gjë dhe do të kthehet shumë shpejt njësoj si Amfiteatri i Durrësit.

Margariti: Debati për investimet strategjike dhe për ndërtimet që flitet ato janë jashtë zonës së Mbrojtur edhe të asaj që mbrohet nga Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura. 

Braçe: Në dijeninë time në një rast Parku Kombëtar i Butrintit zonë e mbrojtur është cenuar dhe kemi qenë prezent edhe unë edhe ju. Çfarë ndodhi, a ka mundësi që të mos cenohen më kufijtë e zonës së mbrojtur, se me vërtet themi interes strategjik por fakti që shkoj e ndërtoj atje 20 vila kjo qenka gjë strategjike?? E kam të vështirë ta mendoj në fakt.

Gjylameti: Ky propozim duhet ti kalojë Këshillit të Ministrave për vendim, nuk është objekt i këtij ligji.

A.M./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Si kamuflohej në Kosovë baroni i drogës Gëzim Çela, përdorte një emër tjetër

Si kamuflohej në Kosovë baroni i drogës Gëzim Çela, përdorte një emër tjetër