Miratohet projektrezoluta, Kuvendi i kërkon BE-së hapjen e negociatave me Shqipërinë

Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar sot me 104 vota pro Projektrezolutën “Për mbështetjen e fillimit të bisedimeve për anëtarësimin e Republikës së Shqipërisë në Bashkimin Evropian”, e propozuar nga Kryetarja e grupit parlamentar demokrat, Rudina Hajdari dhe deputetja e PS-së, Senida Mesi.

Në rezolutën e miratuar, Kuvendi kërkon që institucionet shqiptare, bazuar në parimet demokratike dhe me një përfaqësim të ligjshëm të vijojnë të përqendruar në reformat e ndërmarra.

Po ashtu, Kuvendi kërkon që të ketë rezultate konkrete në zbatimin e përparësive të vendosura nga Komisioni Europian për hapjen e negociatave deri në anëtarësimin me të drejta të plota në Bashkimin Europian.

Projektrezoluta i drejtohet gjithashtu edhe shteteve anëtare të Bashkimit Europian në kuadër të Sammit-it të ardhshëm të Këshillit Europiani cili do të mbahet me datat 17-18 tetor 2019, ku një ndër pikat e diskutimit në rendin e ditës do të jenë edhe vendimet për hapjen e negociatave me Republikën e Shqipërisë dhe me Republikën e Maqedonisë së Veriut”.

Në tetor pritet që Këshilli i Europës të vendosë nëse do të hapen negociatat mes Shqipërisë dhe BE.

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Historia nuk prodhon gola, Anglia dhe Skocia ndahen në 'paqe'! 'Tre Luanët' humbasin vendin e parë