Misteri i një tjetër “Mona Liza”, që mund të vlejë miliona dollarë

Mona Liza ‘tjetër’ është shfaqur në faqet e mediave europiane. Bëhet fjalë për një tjetër pikturë të zbuluar në shekullin e 20-të që në kohën kur u realizua kishte për muzë, po Lisa del Giocondo-n, që besohet të jetë Mona Liza e Leornardo da Vincit, por vetëm në moshë më të re.

Po a ekziston vërtetë një tjetër Mona Liza?

A ka pikturuar Leonardo da Vinçi edhe një variant të mëhershëm të Mona Lizës?

Misteri i Mona Lizës së mëparshme ka nisur të pushtojë kërshërinë e dashamirësve të shumë të Leonardos.

Po kush janë pronarët e saj të ligjshëm?

Përderisa në Firence, po kryet një hetim mbi pronësinë e saj, kjo do të thotë se ajo ekziston me të vërtetë.

Po kush e ka pronësinë mbi të? Një familje prestigjoze europiane apo një konsorcium ndërkombëtarë?

Sipas CNN, deri në vitin 2008, Mona Liza ‘e dytë’ qëndronte e mbyllur në një bankë zvicerane derisa një konsorcium ndërkombëtarë, emri i të cilit nuk bëhet publik, e bleu veprën dhe nisi ta shfaqë atë në shumë galeri nëpër botë.

Sipas ekspertëve, nuk është çudi që kjo Mona Lizë ‘tjetër’ të ketë një vlerë të jashtëzakonshme monetare.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    E premtja dhe e hëna pushim, a jeni dakord me propozimin e Beqajt?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Sot 2 viktima nga COVID-i, 90 raste të reja, mbyllet bashkia e Malësisë së Madhe