Mitsotakis riformaton qeverinë greke, ja cilat ministri ndryshuan drejtues

Mitsotakis riformaton qeverinë greke, ja cilat ministri ndryshuan drejtues

Ceremonia e marrjes së detyrës nga ministrat e rinj grek

GREQI - Kryeministri Kyriakos Mitsitaks ka riformatuar qeverinë e Greqisë këtë të premte, të paktën një pjesë të madhe të saj, ndërsa nesër do të mbahet mbledhja e saj e parë, pas këtyre ndryshimeve. 

E para që dorëzoi stafetën ishte Niki Kerameos, tashmë ish ministre e Brendshme. Në vend të saj, në krye të digasterit të rëndësishëm do të jetë Thodoris Livanos.

Kerameos falënderoi kryeministrin grek për besimin tek ajo “në pozicionet kyçe të përgjegjësisë dhe për mbështetjen e tij për reformat e zbatuara në Ministrinë e Punëve të Brendshme në muajt e fundit përmes pesë projektligjeve”.

Ndërsa ministri i ri i Brendshëm theksoi se “do të punojmë fort dhe do të gjykohemi nga rezultatet tona” me synimin për një “vetëqeverisje më të mirë dhe më të fortë” në shërbim të qytetarëve.

Në ministrinë e Zhvillimit, në vend të Kostas Skrekas, do të jetë drejtues Takis Theodorikakos.

Në ministrinë e Politikave të Emigracionit, zëvendësues i Dimitris Kairidis do yë jetë Nikos Panagiotopulos, ndërsa në ministrinë e Zhvillimit Rural në vend të Lefteris Avgenakis, do të vijë në krye Kostas Tsiaras.

 

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Anija shqiptare i shkon në ndihmë gomones me emigrantë në Egje, ministri i Mbrojtes: U shpëtuan 20 palestinezë 

Anija shqiptare i shkon në ndihmë gomones me emigrantë në Egje, ministri i Mbrojtes: U shpëtuan 20 palestinezë