Mjekët ndalin për herë të parë zemrën dhe rikthejnë në jetë pacientin

Foto gjatë një operacioni

Mjekët  kanë vendosur pacientët për herë të parë në animacion të pezulluar, që realizohet duke ulur temperaturën e trupit dhe ndalimin e aktivitetit të zemrës e trurit.

Samuel Tisherman, në Shkollën e Mjekësisë në Universitetin e Maryland, tha se ekipi i tij i mjekëve kishte vendosur një pacient në animacion të pezulluar, duke e quajtur atë ‘pak surreal’.

Teknika, e quajtur zyrtarisht ruajtja dhe ringjallja e urgjencës (EPR), është duke u realizuar te personat që mbërrijnë në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Maryland në Baltimore me një traumë akute, të tilla si një armë zjarri ose plagë me thikë apo një atak kardiak.

Ka vetëm disa minuta për të mundësuar operacionin, me më pak se 5% mundësi që pacientët të mbijetojnë.

Ai nuk donte të zbulonte se sa njerëz kishin mbijetuar nga kjo metodë.

EPR përfshin uljen e temperaturës në rreth 10 deri në 15 ° C duke zëvendësuar të gjithë gjakun që nuk qarkullon në trup  me kripë në akull.

Aktiviteti i trurit të pacientit pothuajse plotësisht ndalet dhe trupi i tyre mund të konsiderohet si i vdekur.

Më pas ekipi kirurgjikal ka 2 orë kohë për të rregulluar dëmtimet e personit para se të ngrohet dhe zemra të rindizet.

Tisherman thotë se në vitin 2020 shpreson të jetë në gjendje të njoftojë rezultatet e plota të gjykimit të kësaj metode.

Në temperaturën normale të trupit rreth 37 ° C,  qelizat tona kanë nevojë për një furnizim të vazhdueshëm me oksigjen për të prodhuar energji.

Kur zemra jonë ndalon së rrahuri, gjaku nuk i furnizon më me oksigjen qelizat.

Pa oksigjen, truri ynë mund të mbijetojë vetëm rreth 5 minuta para se të ndodhin dëme të pakthyeshme.

Ulja e temperaturës së trupit dhe trurit ngadalëson ose ndalon të gjitha reaksionet kimike në qelizat tona, të cilat kanë nevojë për më pak oksigjen.

Për këtë rast u hap një gjyq nga Administrata e Ushqimit dhe e Barnave në SHBA, të cilët e konsideruan fatale për pacientët këtë mënyrë.

Plani i Tisherman për gjyqin ishte që 10 persona që marrin EPR do të krahasohen me 10 persona që do të kishin të drejtën për trajtimin.

Gjyqi i dha përparim Administratës së Ushqimit dhe e Barnave në SHBA, FDA dhe e konsideroi metodën pa trajtime alternative.

Ekipi pati diskutime me komunitetin lokal dhe vendosi reklama në gazeta që përshkruanin gjyqin, duke drejtuar njerëzit në një faqe në internet ku ata mund të zgjidhnin.

Një rast vdekjeje i një pacienti, i  bëri ata të fillonin të hetonin mënyrat me të cilat ftohja mund t'u lejojë kirurgëve më shumë kohë për të bërë punën e tyre.

Studimet treguan se derrat me trauma akute mund të ftoheshin për 3 orë, të qepeshin dhe të ringjalleshin.

"Ne e kemi ndjerë se ka ardhur koha ta çojmë tek pacientët tanë. Tani ne po e bëjmë atë dhe po mësojmë shumë ndërsa ecim përpara me gjyqin. Sapo të vërtetojmë se funksionon, ne mund të zgjerojmë përdorimin e kësaj teknike për t'i ndihmuar pacientët të mbijetojnë. Dua të sqaroj se ne nuk po përpiqemi t'i dërgojmë njerëzit në Saturn. Ne po përpiqemi të blejmë veten më shumë kohë për të shpëtuar jetë", thotë Tisherman.

Nuk dihet deri më tani se si mund të shtohet koha e animacionit  të pezulluar, pasi kur qelizat e një personi janëftohur, ato mund të pësojnë dëmtime.

Mund të jetë e mundur t'u jepet njerëzve  ilaçe të tjera për të ndihmuar në minimizimin e këtyre dëmtimeve dhe të zgjasë kohën që mund të qëndrojnë në atë gjendje”, thotë Tisherman.

Tisherman përshkroi përparimin e ekipit të hënën në një mbledhje në Akademinë e Shkencave të Nju Jorkut.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Baret e restorantet në Mikonos, Santorini e Korfuzi çdo natë do hyjnë në ‘shtetrrethim’