Mjekja në ‘Përballje’: Mosha e përshtatshme për të kryer marrëdhënie duhet të jetë 18 vjeç e sipër

Mjekja në ‘Përballje’: Mosha e përshtatshme për të kryer marrëdhënie duhet të jetë 18 vjeç e sipër

1711547125_perballje.jpg

Sëmundjet seksualisht të transmetueshme po shtojnë numrin e çifteve infertilë në vendin tonë. Mjekja gjinekologe Edlira Bylykbashi e ftuar në emisionin ‘Përballje’ në Report Tv tha se mosha e përshtatshme për të kryer marrëdhënie është 18 vjeçe.

‘Meraku është sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Edhe nga ana psikologjike fëmijët nuk ka informacionin e duhur për mbrojtjen që duhet të kenë dhe kjo lidhjet edhe me problemet me shtatzënitë e të padëshirushme. Mosha e përshtatshme duhet të jetë 18 vjeçe e sipër e lidhur me aspektin shëndetësor.’- tha mjekja.

Sa i takon edukatës seksuale, mjekja tha se prindërit duhet të sillen më fëmijët si ti kenë shokë dhe shoqe.

‘Fëmijët prindërit duhet t’i kenë shokë dhe shoqe. Duhet të ndajnë të gjitha problemet bazë. Jam që informacionin e  parë duhet ta japë nëna ose babai. Shkolla ka rëndësinë e vet. Ne duhet të jemi mësuesit e parë të fëmijëve tanë për seksualitetin.’- tha mjekja.


Lajmi kryesor:

Marrëdhëniet e hershme seksuale, shtohet infertiliteti! Gjinekologia: Ka raste kur kryejnë marrëdhënie që 12 vjeç! Sociologët: Duhet edukim seksual


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sa i përhapur është korrupsioni në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Qatip Osmani optimist: Përmbysim Egnatian brenda 90 minutave dhe shkojmë në finalen e Kupës

Qatip Osmani optimist: Përmbysim Egnatian brenda 90 minutave dhe shkojmë në finalen e Kupës