Mjekja në Vlorë: COVID-19 po prek në masë foshnjet nga 0-1 vjeç! 60 vizita çdo ditë në pediatri, prindërit refuzojnë tamponin

Në kulmin e sezonit turistik, kur Vlora është e tejmbushur me pushues dhe emigrantë rritet sëmundshmëria tek fëmijët. Shefja e Pediatrisë thotë se çdo ditë në urgjencë marrin shërbim rreth 60 fëmijë me viroza dhe Covid-19.

"Në sezonin turistik për shkak të ardhjes së emigrantëve dhe pushuesve është shtuar numri i vizitave 50-60 në 24 orë. Kryesisht janë të prekur nga virozat e sistemit tretës bark të vjella dhe temperaturë e lartë, tha shefja e Pediatrisë së spitalit rajonal, Rina Llanaj.

Kryesisht të prekur nga Covid-19 janë foshnjet nga 0 muajsh deri në 1 vjeç. Ata paraqiten me temperaturë të lartë që nuk zbret me paracetamol apo ibuprofen.

"Sidomos gjatë kësaj jave rastet me Covid-19 janë rritur. 1 muaj dhe 1 vjeç por pa përjashtuar dhe moshat e tjera. Temperatura rebele nuk ulet nga paracetamoli’- tha shefja e Pediatrisë së spitalit rajonal, Rina Llanaj.

Mjekët hasin vështirësi në diagnostikim pasi prindërit, kryesisht pushues në Vlorë, refuzojnë të bëjnë tamponin për të vegjilit e tyre.

"Kemi çdo prindërit vështirësi për të bërë tamponë minimumi refuzojnë tamponin. pushuesit dhe emigrantëve.  90 për qind e tyre na kanë dalë me tyre", tha shefja e Pediatrisë së spitalit rajonal, Rina Llanaj.

M.Q./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Debati për ish-agjentin e FBI, sipas jush kush ka të drejtë?×

Lajmi i fundit

Rama prezanton 'makinat spiune': Evidenton mangësitë e dokumentacionit të mjetit dhe rastet e informalitetit në transport mallrash apo udhëtarësh

Rama prezanton 'makinat spiune': Evidenton mangësitë e dokumentacionit të mjetit dhe rastet e informalitetit në transport mallrash apo udhëtarësh