Mohonin pandeminë, tani mohojnë vaksinimin

Mohonin pandeminë, tani mohojnë vaksinimin

Lulzim Basha, Eduard Paloka, Gazmend Bardhi dhe Ervin Salijanji

Fill pas tërmetit shkatërrimtar të 26 Nëntorit 2019, Shqipëria u mbërthye nga pandemia e COVID-19, dy sfida të mëdha këto për qeverisjen Rama, pikërisht në mes të mandatit të dytë qeverisës. Të parët që u turrën në sheshet e pallateve të shembura dhe rrënuara, ishin pikërisht ata, të opozitës jashtëparlamentare, duke nisur “ahengun” e tyre “qeveria të dorëhiqet, Edi Rama të largohet, njerëzit mbetën jashtë” etj, etj, të tilla idiotësi. Por pa mbushur 2-3 muaj angazhimi intensiv për pasojat e tërmetit, Edi Rama dhe qeveria e tij u përballën me pandeminë botërore të COVID-19. Sërish nisi “ahengu” i vjetër i opozitës, aq sa u habitën jo vetëm shqiptarët, por edhe ndërkombëtarët, me retorikën boshe dhe sulmet ndaj përpjekjeve të qeverisë dhe kryeministrit për masat rradikale dhe sigurimin e vaksinës. Ishte vërtetë një tragjikomedi, të dëgjoje kryetarin e Partisë Demokratike, deputetët, ish-kryeministrin Sali Berisha dhe sejmenët e tyre, tek i suleshin, tek akuzonin dhe denonconin sipas stilit berishist, çdo vendim dhe përpjekje të qeverisë për të siguruar të plotë,dhe pa asnjë vonesë procesin e vaksinimit.

Shqiptarët nuk i harrojnë thirrjet nga frëngjitë e mediave dhe portaleve opozitariste, “mos mbani maska, mos u vaksinoni, po mbyllni brënda njerëzit, po shkelni të drejtat e liritë e njeriut”etj, etj. Por Edi Rama duket se nuk “dëgjonte nga ai vesh”, dhe vazhdoi misionin,trokitjet dhe përpjekjet e tij.

Nuk vonoi shumë, dhe në kohë rekord (aq sa shumë vende të Europës nuk i kishin akoma) Edi Rama siguroi kontigjentin e parë të vaksinave antivirus, dhe e nisi nga vetja, duke shuar zërat e kukuvajkave se “janë të pasigurta, janë fallco”, etj. E ç’nuk kanë thënë, e ç’nuk kanë bërë që njerëzit të mos vaksionhen, të mos mbajnë maska, të mos mbyllen lokalet dhe aktivitetet, por nuk arritën gjëkundi me dashakeqësinë e tyre. Koha kaloi, dhe “Shqipëria buzëqeshi”, procesi i vaksinimit nisi, vazhdoi dhe po ecën me ritme të kënaqshme, duke u bërë mburojë e sigurtë dhe duke shpëtuar jetë njerëzore. Por kori “kukuvajkave” nuk pushoi kurrë. Ata edhe sot në Parlamentin e ri, nuk rreshtin së “mallëkuari dhe denoncuari” ministrat dhe kryeministrin. Nuk rreshtin së akuzuari se “mungojnë vaksinat, po detyroni njerëzit, po shkelni të drejtat dhe liritë e tyre”. Ata madje, u futën në Parlamentin e ri, edhe pa u vaksinuar, dhe këtë thirrje bënin edhe për njerëzit.

Deputetët e kësaj opozite, “kurdisen” çdo të enjte nga kryetari partisë, dhe me sensor ai kontrollon çdo fjali dhe lëvizje të tyre. Ata janë të vetmit, që nuk e pranojnë, se janë ndërtuar afro 90 per qind të shtëpive dhe pallateve të reja, të shkatërruara nga tërmeti, në një kohë që vende të Europës, kanë ende të gjalla gjurmët e tij. Ata janë të vetmit që nuk e pranojnë, se Ministria e Shëndetsisë ka mbi 6 muaj që ka nisur “vaksinimin derë më derë”, duke u ardhur në ndihmë studentëve,të pamundurve, fukarenjve, dhe moshës së tretë, duke i hapur rrugën tashmë edhe moshave minore.Ata dinë vetëm të mohojnë, të minojnë, dhe akuzojnë, çdo proces human, që lidhet me mirëqenien, investimet, rritjen ekonomike dhe kujdesin ndaj qytetarëve. Tipari i tyre është alarmi, mohimi, shpifja, filozofia e tyre është rrënimi, regresi, ndëshkimi.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Pagesat e dyshimta ruse, Monika Kryemadhi: Shihemi në gjykatë

Pagesat e dyshimta ruse, Monika Kryemadhi: Shihemi në gjykatë