Moldavia ndryshon gjuhën zyrtare, ajo moldave mbetet në histori

Moldavia ndryshon gjuhën zyrtare, ajo moldave mbetet në histori

Flamuri moldav

Parlamenti i Moldavisë miratoi të enjten një ligj që gjuhës kombëtare, t'i referohen si 'rumanishte' në të gjitha tekstet legjislative dhe kushtetutë dhe jo më gjuhë moldave, pavarësisht kundërshtimit nga një parti komuniste pro-Moskës.

Masa synon të zgjidhë një mosmarrëveshje të nxehtë nëse gjuha kombëtare duhet të quhet rumune apo moldave.

Kushtetuta aktualisht i referohet gjuhës kombëtare si moldave, por shpallja e pavarësisë së Moldavisë nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1991 përcaktoi që rumanishtja është gjuha zyrtare.

Partia qeverisëse e Moldavisë PAS propozoi projektligjin për të sjellë kushtetutën në përputhje me një vendim të gjykatës kushtetuese në 2013 ku thuhet se shpallja e pavarësisë ka përparësi ndaj kushtetutës.

Disa moldavë e shohin ndryshimin e mundshëm si korrigjim i asaj që ata e konsiderojnë si një gabim të bërë kur Bashkimi Sovjetik u përpoq të impononte nocionin e një gjuhe moldave të shkruar në cirilik për të përforcuar identitetin moldav.

Komunistët e zemëruar dhe deputetët socialistë ngritën pankarta në parlament për të treguar mosmiratimin e tyre.

"Kushtetuta e Moldavisë: Moldavia, Moldavia, Gjuha moldave," shkruhej në një baner.

Shumë moldavë e konsiderojnë gjuhën e tyre si rumanisht. Të tjerët duan që ajo të quhet moldave. Mosmarrëveshja gjuhësore është ndezur pasi qeveria ka ndjekur anëtarësimin në Bashkimin Evropian dhe marrëdhëniet me Rusinë janë përkeqësuar pas pushtimit të Moskës në Ukrainë në shkurt të vitit të kaluar.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri të Kosovës/ Deputeti gjerman Roth: Jam kurioz të shoh se çfarë jusfikimi do të nxjerrë Vuçiç

Tensionet në veri të Kosovës/ Deputeti gjerman Roth: Jam kurioz të shoh se çfarë jusfikimi do të nxjerrë Vuçiç