'Mos e prekni Shushicën, mbrohet me ligj', banorët e Lumit të Vlorës thirrje Qeverisë: Anuloni projektin e ujësjellësit të Himarës

Me pankarta në duar “mos e prekni Shushicën, mbrohet me ligj”, banorët e disa fshatrave që shtrihen përgjatë Luginës së Lumit të Vlorës dolën sërish në protestë. Për sa minuta ata mbajtën të bllokuar rrugën nacionale.

Banorët rishtazi kundërshtojnë ndërtimi e ujësjellësit të Himarës, depot e së cilit po ndërtohen pikërisht në vendin ku buron Shushica.

Mbështetur dhe nga organizatat e mjedisit, banorët thanë se ky ujësjellës do shterrojë lumin, do thajë tokat bujqësore si dhe do sjellë dëme në ekosistem, pasi Shushica është degë e Lumit Vjosë,  Park Kombëtar. Thirrjet e banorëve u drejtohen Qeverisë dhe Bankës Gjermane për Zhvillim që ka financuar këtë projekt.

Punimet për Ujësjellësin e Himarës kanë nisur një vit më parë nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit si pjesë e Programit të Rehabilitimit të Ujësjellësve në Jug, me vlerë 44 milionë euro. Aktualisht po shtrohen tubat nga Lëpushka – burimi kryesor i Shushicës, drejt qytetit të Himarës dhe fshatrave të tjerë të vijës bregdetare.

R.D/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

LIVE/ Dueli vendimtar me Spanjën, Sylvinho dhe Gjimshiti në konferencë për mediat (VIDEO)

LIVE/ Dueli vendimtar me Spanjën, Sylvinho dhe Gjimshiti në konferencë për mediat (VIDEO)