Moskë, mijëra njerëz në rrugët e kryeqytetit për zgjedhje të ndershme administrative, arrestohen 38 protestues

Mijra njerëz u mblodhën në rrugët e Moskës për të protestuar kundër përjashtimit të disa kandidatëve të opozitës nga listat për zgjedhjet komunale që do të mbahen më 8 shtator.

Sipas komisionit zgjedhor, nënshkrimet që mbështesin kandidatë të caktuar ishin të parregullta.

Manifestimet nisën në Sheshin Pushkin, një vend takimi tradicional i opozitës, ku morrën pjesë edhe kandidatët e përjashtuar nga zgjedhjet e ardhshme.

Protestuesit u ndalën së pari në ndërtesën e Bashkisë së Moskës, ku Ljubov Sobol dhe Aleksej Navalnyj, iu bën thirrje demonstruesve të drejtoheshin drejt selisë së Komisionit Zgjedhor.

Forcat e sigurisë ndoqën marshimin dhe ndërhynë në mbrëmje, kur protestuesit u përpoqën të improvizonin një kamping për të kaluar natën në rrugë, duke kërkuar zgjedhje të ndershme.  

Tridhjetë e tetë protestues u arrestuan, duke përfshirë edhe opozitarët Dmtrij Gudkov, Ilja Jashin dhe Ljubov Sobol.

 

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Britania emëroi të dërguarin special për Ballkanin, Meta: Rol kyç për promovimin e lirisë dhe demokracisë në rajon