Mot i çmendur në Europë/ Pas temperaturave të larta, Ballkani nën pushtetin e shirave dhe breshërit

Diell, vapë, shumë vapë... Kështu mund të përmblidhet stina e verës së këtij viti, e cila ka krijuar klima të ndryshme atmosferike, në pjesë të ndryshme të Europës.

Fillimi i Korrikut për Shqipërinë ishte i shoqëruar me ditë shumë të nxehta duke na dhënë përshtypjen se vera filloi intensivisht por në pjesën e dytë të muajit, moti tejet i nxehtë u zëvëndësua nga vranësira dhe reshje shiu në zonat kodrinore-malore. Të enjten vendi pritet të pushtohet nga stuhi të shpërndara dhe nga uljeje të lehta temperaturash.

Kontradikta të tilla ka i gjithë kontinenti duke u ndarë në kështu dy klima. Ndërkohë që pjesa veriore është e përfshirë nga temperatura tejet të larta, Ballkani është pushtuar nga stuhitë dhe breshëri, që vijnë nga dy anticiklonë afrikanë dhe që do të vazhdojnë të ndikojnë në klimë edhe për dhjetë ditët e ardhshme.

Në Francë, temperaturat i kanë kaluar të  37 gradët, në Hollandë temperaturat arritën pikën e tyre kulmore duke shënuar 38.2 gradë celsius, ndërsa në Londër temperaturat i kanë kaluar 38 gradët, duke bërë që të thyhet rekordi i verës së 2003 kur temperaturat arritën pikun e 38 gradëve celsius.

Motin e çmendur të Europës e kanë komentuar edhe ekspertët, sipas të cilëve një klimë e tillë këtë fund korriku nuk është gjë tjetër veçse një produkt i ngrohjes globale.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit