Mot i thatë dhe me reshje të pakta, ulen prurjet e ujit në liqenin e Fierzës

Mot i thatë dhe me reshje të pakta, ulen prurjet e ujit në liqenin e Fierzës

Pamje nga liqeni i Fierzës

Moti i thatë me reshje të pakta dhe ngrica, gjatë janarit dhe ditëve të para të shkurtit, ka ndikuar në uljen e prurjeve natyrore të lumenjve që furnizojnë me ujë, HEC-in e Fierzës, krahasuar edhe me dhjetorin e vitit të kaluar. Sipas të dhënave të Korporatës Elektroenergjitike Shqiptare, aktualisht niveli i ujit në Fierzë rezulton se është 267.83 metra ndërsa kuota maksimale është 296 m. Në fund të muajit dhjetor të 2021, kuota e liqenit të Fierzës, ishte 274.79 metra mbi nivelin e detit. Në Fierzë sot prurjet shënojnë 120 m3/s, shifër kjo ende shumë larg mesatares që nga vënia në punë e këtij hidrocentrali. Prurjet natyrore në dhjetorin e 2021, ishin 220 metër kub ujë në sekondë. Sipas Korporatës Elektroenergjitike, në Hec-in e Fierzës, aktualisht, po punohet me kapacitet maksimal, me 4 turbina. Në fund të dhjetorit të vitit të kaluar një turbinë ishte në punë. Për shkak të temperaturave të ulëta nevojat e vendit për energji elektrike janë rritur ndjeshëm dhe kjo ka bërë që të shtohet importi i energjisë. Korporata Elektroenergjitike Shqiptare, bën me dije se aktualisht po importohet rreth 8 mijë megavatorë energji elektrike në ditë me një çmim mesatar prej 240 eurosh.

Koorporata Elektroenergjetike Shqiptare publikoi (8.2.2022) përditësimin e informacionit mbi prurjet natyrore dhe prodhimin e energjisë elektrike në kaskadën e lumit Drin. Sipas KESH-it, prurjet natyrore në kaskadë janë në total 195 m3/s. Niveli në liqenin e HEC-it të Fierzë është 267.83 mmnd, në HEC-in e Komanit 173.62 mmnd dhe në HEC-in e Vaut të Dejës 73.84 mmnd.“Prodhimi ditor i energjisë elektrike në të tre HEC-et është 12.420 Mwh. Ndërsa rezerva energjetike është 446.04 Gwh”, njoftoi KESH.

Te dhenat e 30.12.2021 H/C Fierza.Niveli: 274.79 m,Prurja rreth 220 m3/sek. Për momentin një turbinë në punë.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Merr flakë një lokal pranë zonës së ish-frigoriferit, policia dhe zjarrfikësit në vendngjarje (VIDEO)

Vlorë/ Merr flakë një lokal pranë zonës së ish-frigoriferit, policia dhe zjarrfikësit në vendngjarje (VIDEO)