Moti i keq në Itali, 7 viktima dhe dhjetëra të plagosur! Në 2 rajone shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Veriu i Italisë që prej ditës së djeshme është prekur nga moti i keq, ku stuhitë e shkaktuar nga erërat e forta kanë sjellë dëme të shumta, ku deri më tani kanë regjistruar 7 viktima dhe dhjetëra të plagosur mes mes Toskanës dhe ishullit Korsik.

Guvernatorët e dy rajoneve më të prekura, Venetos dhe Toskanës , Luca Zaia dhe Eugenio Giani  kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

Shirat e dendur dhe erërat e forta goditën edhe Firencen. Stuhitë e forta shkaktuan dëmtime në zonën bregdetare të Versilias, ku çadrat dhe karriget u zhvendosën nga era e fortë. 

Në rajonin verior të Ligurias, erërat e forta goditën bregdetin midis Chiavari dhe Sestri Levante, duke shkaktuar probleme në linjën e trenit Genoa-La Spezia, ku disa kasolle plazhi ranë në shina dhe dëmtuan linjën e energjisë elektrike. Pesë familje u evakuuan në zonën e afërt Tigullio pasi një tornado goditi zonën dhe dëmtoi shtëpitë e tyre.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve