Motra e Kim Jong Un paralajmëron SHBA-të: Do përballeni me krizë sigurie akoma më fatale nëse na sanksiononi

Motra e Kim Jong Un paralajmëron SHBA-të: Do përballeni me krizë sigurie akoma më fatale nëse na sanksiononi

Motra e Kim Jong Un

Motra e liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, paralajmëroi Shtetet e Bashkuara të martën se do të përballeshin me "një krizë më fatale sigurie" ndërsa Uashingtoni ka kërkuar nga OKB dënimin për testin e fundit të raketës balistike ndërkontinentale të Koresë së Veriut.

Paralajmërimi i Kim Yo Jong erdhi disa orë pasi ambasadorja e SHBA Linda Thomas-Greenfield tha në një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së se SHBA do të qarkullojë një deklaratë të propozuar presidenciale që dënon lëshimet e raketave të Koresë së Veriut dhe aktivitete të tjera destabilizuese. Pas takimit, Thomas-Greenfield lexoi gjithashtu një deklaratë nga 14 vende që mbështetën veprimet për të kufizuar avancimin e programeve të saj të armëve nga Koreja e Veriut.

Kim Yo Jong, e cila konsiderohet gjerësisht personi i dytë më i fuqishëm i Koresë së Veriut pas vëllait të saj, kritikoi Shtetet e Bashkuara për atë që ajo e quajti "një deklaratë të përbashkët të neveritshme" të ndërmarrë nga shtete tilla si Britania, Franca, Australia, Japonia dhe Koreja e Jugut, shkruajnë mediat e huaja

Kim tha se Koreja e Veriut do ta konsideronte deklaratën e udhëhequr nga SHBA-ja "një shkelje e qëllimshme e sovranitetit dhe një provokim i rëndë politik".

"Shtetet e Bashkuara duhet të jenë të vetëdijshme se pavarësisht se sa dëshpërimisht mund të përpiqet të çarmatosë (Korenë e Veriut), ajo kurrë nuk mund ta privojë (Korenë e Veriut) nga e drejta e saj për vetëmbrojtje përndryshe do të përballet me një krizë sigurie më fatale”, tha ajo në një deklaratë të transmetuar nga media shtetërore.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Zbulohet fotoja e Brikena Frakullit, boses së bandës së kokainës në Tiranë

Zbulohet fotoja e Brikena Frakullit, boses së bandës së kokainës në Tiranë