POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Të gatuajmë me Zonjën Vjollca/Muffins(kekë të mbushur) me banane e çokollatë dhe Qofte me kungull

Përbërësit :

2 banane

1 kokërr vezë

80 gr sgeqer

100 ml qumësht

100 gr gjalp

220 gr miell

2 lugë çaji pluhur pjekës

¼ lugë çaji kanellë

Kripë

Përgatitja:

Fillimisht ngrohim furrën në temperaturën 175 gradë. Vendosim kupa letre në një tepsi me forma për Muffins. Në një tas bashkojmë të gjithë përbësrësit e thatë si mielli, pluhuri pjekës, kripa dhe kanella. I trazojmë me tel dore dhe i lëmë mënjanë.

Në një tas tjetër bashkojmë përbërësit e lëngshëm. Shtypim bananet me një pirun dhe shtojmë sheqerin, vezët, gjalpin , qumështin duke i përzier mirë së bashku. I shtojmë këto tek tasi me miell duke i trazuar vazhdimisht përbërësit e lëngshëm me përbërësit e thatë. Kur shohim se është formuar një brum homogjen , shtojmë çokollatën në formë pike. I trazojmë mirë dhe më pas mbushim ¾ e kupave dhe i vendosim në tepsi për 20-25 minuta.

Receta e dytë : Qofte me kungull

2 kunguj të njomë

150 gr gjizë ose djath

3 lugë gjelle parmixhan i grirë

3 lugë gjelle miell

1 kokërr vezë

Vaj për skuqje

Kripë + piper

Erza sipas preferencës

Për sallatën:

300 gr domate qershi

1 qepë e kuqe e vogël

2 degë nenexhik

3 degë kopër

Për dresing-un

2 lugë   gjelle uthull e kuqe

Pak sheqer

Kripë + piper

Vaj ulliri

Fillimisht grijmë kungullin në rende dhe e spërkasim me pak kripë dhe e lëmë 10 minuta. Më pas e shtrydhim fort për të larguar ujin dhe e vendosim në një tas ku do të shtojmë gjizë, 3 lugë gjelle parmixhanë të grirë hollë, 3 lugë gjelle miell , kripë dhe piper të zi, vezë e erza . Të gjitha këto përbërës i trazojmë mirë me dorë dhe e lëmë brumin të pushojë pak për 15 minuta.

Ngrohim vajin dhe me ndihmën e një luge vendosim qoftet duke i lënë ato 3 minuta nga çdo anë deri sa ato të skuqen dhe të marrin një ngjyrë të artë. I largojmë nga zjarri duke i vendosur në një pjatë zjarrduruese. Para se ti shërbejmë mund ti ngrohim në furrë për 5 minuta në temperaturë 180 gradë.I shërbejmë me sallatë me domate dhe erëza.

Ju bëftë mirë !

 

 

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento