Muhamet Rrumbullaku, vizitë pune në Greqi, takon homologun grek: Të forcojmë bashkëpunimin

Muhamet Rrumbullaku, vizitë pune në Greqi, takon homologun grek: Të forcojmë bashkëpunimin

Drejtori i Përgjithshëm, Muhamet Rrumbullaku zhvillon një vizitë zyrtare në Greqi ku u takua nga homologu i tij Gjeneral Leitnant Konstantinos Skoumas.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë greke falënderoi Rrumbullaku, për bashkëpunimin e suksesshëm mes 2 forcave policore, në kuadër të luftës kundër krimit të organizuar dhe atij ndërkufitar.

Gjatë takimit, krerët e policive të 2 vendeve shprehën vullnet për zgjerimin e mëtejshëm të bashkëpunimit, për çështjet e sigurisë, operacione të përbashkëta, shkëmbimin e informacionit, parandalimin e emigracionit të paligjshëm, si dhe për zgjerimin e bashkëpunimin në kundër të luftës kundër kontrabandës, trafikimit të narkotikëve e trafiqeve të tjera të paligjshme që mund të zhvillohen nëpërmjet kufirit të gjelbër, mes 2 vendeve.

Gjithashtu, u dakordësua zhvillimi i vizitave të ndërsjella, për shkëmbim të përvojave dhe eksperiencave, si dhe mundësia e trajnimeve në fushat e sigurisë rrugore, sigurisë kufitare dhe policimit në komunitet.

Në fund të takimit, Drejtorët e Përgjithshëm të Policisë shqiptare dhe asaj greke, theksuan nevojën e konstituimit të grupeve të përbashkëta hetimore, për hetimin dhe goditjen e grupeve kriminale që tentojnë të ushtrojnë veprimtari kriminale, në Shqipëri dhe në Greqi, me qëllim parësor, rritjen e sigurisë publike, për qytetarët e të dy vendeve dhe me gjerë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Deputetja shqiptare në kuvendin kroat i përgjigjet deklaratës së Milanoviç: Kroacia ashtu si Kosova fitoi pavarësinë nga ish-Jugosllavia

Deputetja shqiptare në kuvendin kroat i përgjigjet deklaratës së Milanoviç: Kroacia ashtu si Kosova fitoi pavarësinë nga ish-Jugosllavia