Historike/ Shqipëria me tre mundës në Lojërat Olimpike, edhe Chermen Valiev kualifikohet për në Paris

Historike/ Shqipëria me tre mundës në Lojërat Olimpike, edhe Chermen Valiev kualifikohet për në Paris

Chermen Valiev (në qendër), me trajnerët e Kombëtares së Mundjes

TURQI - Chermen Valiev është mundësi i tretë rus i natyralizuar si shqiptar që siguron kualifikimin për në Lojërat Olimpike "Paris 2024". 26-vjeçari i bashkohet kështu Zelimkhan Abakarov dhe Islam Dudaev që më herët kishin siguruar kalimin për në Olimpiadën që zhvillohet këtë verë nga 26 korriku - 11 gusht në kryeqytetin francez.

Në kualifikueset e sotme të zhvilluara në Stamboll, mundësi Chermen Valiev kaloi në fazën e 1/16 gjeorgjianin Avtandil Kentchadze me rezultatin 5-4, teksa në çerekfinale mundi italianin Frank Chamizo. Në gjysmëfinale 26-vjeçari kaloi Viktor Rassadin, ndërsa në finale mposhti 4-2 turkun Soner Demirtas në peshën deri në 74 kilogramë. Ky është një moment historik për mundjen shqiptare, që siguron tre garues në Lojërat Olimpike.

Kështu Shqipëria do ketë tre mundës në Lojërat Olimpike, teksa një vend në Paris ka siguruar edhe atletja kampione Luiza Gega në Atletikë.

 

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Pse nuk je treguar më i ashpër me Berishën? Përgjigjet Basha: Politika nuk është tifozeri! Ata që shprehen kështu janë tutkunë

Pse nuk je treguar më i ashpër me Berishën? Përgjigjet Basha: Politika nuk është tifozeri! Ata që shprehen kështu janë tutkunë