Mural Fest/ ‘Prisja një qytet të degraduar, por e kisha gabim’, artisti i njohur grek rrëfen impresionet nga Tirana

TIRANË- “Prisja që të gjeja një qytet të degraduar, por e kisha gabim”. Kështu e nis rrëfimin e tij artisti i njohur grek i njohur si Same 84, i cili ishte një nga pjesëmarrësit e Mural Fest 2021 në Tiranë.

I konsideruar si një artistët më me perspektivë në Greqi, Same 84 thekson se në muralet e tij frymëzohet nga përditshmëria, çka është munduar që ta pasqyrojë edhe në veprën e realizuar në Tiranë që ka tërhequr që në ditët e para vëmendjen e qytetarëve dhe turistëve të huaj.

“Nuk kisha një pamje të qartë se çfarë bëhej në Tiranë. Prisja që të gjeja një qytet të degraduar.

Më falni për këtë, por e kisha gabim.

Përshtypja ime e parë sapo shkela ishte shumë pozitive.

Arti im konsiderohet POP dhe unë frymëzohem nga përditshmëria ime.

Shoh diçka shumë të bukur, e marr dhe e vendos tek punimet e mia.

Gjatë vizitës sime në Tiranë, ciceroni që na shoqëronte na tregoi disa zona tepër interesante për tu vizituar. Pas muzeut ajo që na vizitoi ishte Kalaja e cila ka marrë pamje tepër të bukur duke rrezatuar kontraste shumë të mëdha, me pamje magjepse dhe magjike. Gjë të cilën nuk e kemi parë në Athinë”, tregon artisti grek.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Nënë e dy djemve, Olta Gixhari publikon për herë të parë të birin pas lindjes (VIDEO)

Nënë e dy djemve, Olta Gixhari publikon për herë të parë të birin pas lindjes (VIDEO)