Murali i Messit në konviktin e studentëve në Tiranë, media e huaj AP: Lumturohen shqiptarët

Murali i Messit në konviktin e studentëve në Tiranë, media e huaj AP: Lumturohen shqiptarët

Muralja e Lionel Messit në Tiranë

Një murale që mbart një ndër futbollistët legjendarë Lionel Messin është bërë tashmë pjesë e konviktit të studentëve në Tiranë. Media AP ndan një shkrim ku shkruan sesa lajm pozitiv është për vendin tonë.

Shkrimi i plotë:

Piktori argjentinas Maximiliano Bagnasco po merr pjesë në Tirana MuralFest 2023 dhe vendosi të shkojë me të madhin e futbollit, idhullin e tij.

Muralja 25x10 metra e Messit me mjekër e të qeshur, e veshur me fanellën e kombëtares bardheblu të Argjentinës me numrin 10, do të mbulojë një pjesë të një ndërtese në një udhëkryq pranë spitaleve kryesore të kryeqytetit.

"Është një burim krenarie për mua ... që puna ime është bërë e njohur për pikturimin e tyre, idhujt tanë," tha 41-vjeçari Bagnasco për Associated Press.

Bagnasco ka pikturuar gjithashtu një mural të Diego Maradona në Napoli , si dhe në Miami dhe vende të tjera. Maradona gjithashtu fitoi një Kupë Bote me Argjentinën me fanellën nr. 10. Më pas ai udhëhoqi Napolin drejt dy titujve të parë të ligës italiane në 1987 dhe 1990 përpara se skuadra të fitonte të tretin këtë sezon.

Dy ditë pasi Argjentina fitoi Kupën e Botës në Katar vitin e kaluar, Bagnasco pikturoi një murale në Buenos Aires të Messit duke ngritur trofeun.

“Messi është lojtari më i mirë në botë për momentin”, tha Bagnasco për lojtarin që ka vendosur të transferohet te Inter Miami në Major League Soccer. “Sot bota është një tifoze e Argjentinës për shkak të Messit.”

Helidon Haliti , një piktor i cili është organizatori kryesor i MuralFest, tha se Bagnasco ofroi vepra të tjera për konkursin. Kur u pyet se kush ishte heroi i tij, e cila ishte tema kryesore e MuralFest 2023, ai u përgjigj menjëherë "Messi".

“Ajo murale do të shënojë një moment shumë interesant sepse ai (Messi) ishte fitues i Kupës së Botës vitin e kaluar dhe këtë herë ai do të na bëjë ne fitues”, tha Haliti. "Unë jam i sigurt për këtë."

Tirana është Qyteti Europian i Sporteve 2023 dhe ka zhvilluar dhe ka planifikuar shumë aktivitete sportive kontinentale.

Shqiptarët e kanë njohur shumë mirë Messin.

 “Messi e meriton si lojtar dhe ne shqiptarët gjithashtu të gëzojmë atë personalitet të klasit botëror”, tha 61-vjeçari Arben Stafa.

Bashkim Tufa , një analist sportiv 71-vjeçar, ishte i lumtur që kishte të drejtë kur parashikoi në 2005 se bota kishte një yll të ri në Messi kur luajti për herë të parë për Barcelonën. Që atëherë, Messi ka qenë vazhdimisht pjesë e shkrimeve të tij.

Fitimi i Kupës së Botës vitin e kaluar ishte "qershia mbi tortë", sipas Tufës, duke shtuar se vite më parë kopjet e një gazete sportive u gllabëruan nga shqiptarët duke lexuar se Messi mund të vinte në vend.

“Tani ata kanë mundësinë ta shohin çdo ditë, ta takojnë çdo ditë dhe kjo është një kënaqësi e veçantë për shqiptarët që janë kaq të apasionuar pas bukurisë së futbollit dhe Messi është personifikimi i tij”, tha Tufa.

Përveç pikturës mbi një vinç dhe shpesh i zemëruar në ditët me shi, Bagnasco ka shijuar takimin dhe bisedën me shqiptarët vendas të veshur ose duke treguar fanellën e Messit dhe duke e përshëndetur atë.

"(Argjentinasit) janë me fat që kanë pasur Maradona dhe Messi në të njëjtën tokë," tha Bagnasco, duke treguar një tatuazh nr. 10 në parakrahun e tij të majtë. “Tani për tani, ka një brez të ri dhe shumë njerëz që po e njohin Messin dhe është momenti i Messit”.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Po me po: 09/06/2023 12:18

  Mo shkri kot un nuk Kam PA, Lumturohen shqiptaret, po kujt i plasi ke KY njeri kush esht KY njeri per shqiperin.

  Përgjigju
 • WC muhabet: 09/06/2023 10:25

  Lumturohen shqiptarët me presh në b.th

  Përgjigju
 • Gjin Bue Shpata: 09/06/2023 09:34

  Muralja e bukur, por që lumturohem me këtë little pr*ck , shumë shumë e pa vënd.

  Përgjigju
 • john: 09/06/2023 09:07

  ironi e papare e perdorur nga AP. Fansat e mesit mund te bejne foto aty po shqiptareve ne pergjithesi nuk u rruhet hic per me teper per nje murale qe eshte paguar lek

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Përplasjet në veri të Kosovës/ Sot mbahet seancë për dy të arrestuarit, pjesë e grupit terrorist që morën pjesë në sulmin e Banjskës

Përplasjet në veri të Kosovës/ Sot mbahet seancë për dy të arrestuarit, pjesë e grupit terrorist që morën pjesë në sulmin e Banjskës