Muzikantët bëhen bashkë për “Përrallë Mesdheu” në Metropol 

Nga Valeria Dedaj

 “Përrallë Mesdheu” është nisma e re, që do të bëjë bashkë muzikantë të njohur nga Italia, Turqia dhe Greqia në Teatrin e Metropolit. Nuk do të mungojnë as artistët shqiptarë, të cilët karrierën e tyre e kanë ndërtuar jashtë kufijve të Shqipërisë. Muzikë dhe poezi live, për publikun kryeqytetas, që ka dëshirë të shijojë art cilësor. Koncertet nisin me violinçelistin e njohur Redi Hasa, i cili prej vitesh jeton edhe punon në Itali. Hasa do të shoqërohet edhe në Rachele Andrioli në tamburë dhe Rocco Nigro në Frizamonikë .

 

Metrosound është festival i muzikës, titullohet “Përrallë Mesdheu” se ka të bëjë me artistë, që janë nga Mesdheu. Veçantia e këtij festivali është që do të përfshijë disa kategori të ndryshme artistësh. Natën e hapjes është Redi Hasa trio, krenaria jonë që paraqet artin e tij, brenda edhe jashtë kufijve.

Armela Demaj, përgjegjëse artistike e Metropol

Në qendër të “Metro Sounds” është identiteti dhe përkatësia mesdhetare e artistëve. Por, festivali ka në qendër edhe shkrimin, duke sjellë copëza nga kultura e vendeve të afërt, si një formë për të dialoguar mes tyre

 

Shkrimtarët do të jenë të ndryshëm, Scriptum N është një grup që përfshin disa zhanër, sjell ngrohtësinë edhe intimitetin që poezia ka nëpërmjet kësaj forme. Një javë i dedikohet artistëve shqiptarë, që nuk do jetojnë në Shqipëri.

Armela Demaj, përgjegjëse artistike e Metropol

Surpriza e këtij festivali është që edhe fëmijët do të kenë përfaqësinë e tyre.

 Të Mirësjellshmit, është një grup muzikor, që bën jazz dhe bluz për fëmijë. është hera e parë që po tregohet kujdes ndaj rritjes cilësore me art për fëmijët. Nuk duhet të harrojmë se ky nuk është vetëm Teatri i Metropolit, por edhe Qendra Kulturore Tirana që përfshin shumë zhanre arti, jo vetëm teatrin.

Armela Demaj, përgjegjëse artistike e Metropol

Artistë të njohur nga Italia, Turqia, Greqia dhe Shqipëria do të ngjiten në skenën e Metropolit përgjatë një muaj me muzikën e tyre. Koncerti i parë i Metro Sounds Festival në Teatrin e Metropolit nis mbrëmjen e datës 8 shkurt. 

b.xh./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ka ndikuar COVID-19 në ekonominë familjare?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vrasja e taksistit/ Familjarët vendosin buqetë me lule dielli në fuçinë ku iu gjet trupi i pajetë (FOTO)