Nacionalistët bullgarë protestojnë kundër bazave të NATO-s, duan që qeveria të largohet

Nacionalistët bullgarë protestojnë kundër bazave të NATO-s, duan që qeveria të largohet

Policia bullgare u përlesh të enjten me mbështetësit e partisë ultra-nacionaliste Vazrazhdane (Rilindja) që protestojnë kundër politikave të qeverisë pro-perëndimore, duke bërë thirrje për dorëheqjen e qeverisë dhe mbylljen e bazave ushtarake të NATO-s.

Qindra protestues që kundërshtojnë mbështetjen e anëtarit të BE-së për Ukrainën në luftën e saj me Rusinë u mblodhën para ndërtesës së parlamentit, duke valëvitur flamujt kombëtarë bullgarë dhe rusë, duke rënë bilbilave dhe duke kërkuar zgjedhje të parakohshme në vendin që ka kaluar nëpër pesë votime në dy vitet e fundit.

Shumë bërtitën "Dorëheqje", ndërsa policia e pajisur plotësisht mbrojti ndërtesat qeveritare, duke përfshirë ministrinë e mbrojtjes, ku disa protestues hodhën vezë, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Bullgaria, e cila ka dërguar armë në Ukrainë, hoqi ndalimin e saj për drithërat ukrainas javën e kaluar.

"Bullgarët nuk duan të marrin pjesë në luftën midis Rusisë dhe Ukrainës, ne duam të jemi një vend neutral", tha Neli Tyulekova, 60 vjeç, një biznesmene. 

Ajo tha se bullgarët kundërshtuan dërgimin e armëve në Ukrainë, "gjë që nxit luftën më tej".

Disa protestues mbanin pankarta ku shkruhej "Jashtë bazat amerikane! Bullgaria është një zonë paqeje", duke iu referuar hapjes së një baze të re ushtarake në anëtarin e NATO-s.

"Udhëzimi i fundit që erdhi nga zotërinjtë e Bullgarisë, nga SHBA, është që Bullgaria të bëjë një bazë të re ushtarake," i tha turmës Kostadin Kostadinov, kreu i Rilindjes. "Jashtë NATO!"

Më pas protestuesit u përleshën me policinë duke u përpjekur t'i ndalonin ata të afroheshin pranë monumentit. Neli Balabanska, 51 vjeç, një inxhiniere elektrike, tha se shpresonte se protestat do ta detyronin qeverinë të largohej.

Të enjten, Bullgaria dëboi një shtetas rus dhe dy bjellorusë dhe i ndaloi ata të hynin në Bullgari në pesë vitet e ardhshme me urdhër të Agjencisë Shtetërore për Sigurinë Kombëtare (SANS), njoftuan mediat lokale.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Pjeter: 23/09/2023 19:29

    Keta protestojne kunder Bazave NATO??!!! Epo te kene kujdes shume keta pulishtet bullgare, se pa NATO-n e Ameriken, i kullufit ne nje kafshate ujku rus!!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Ishin nisur nga Maqedonia e Veriut për festën e Pavarësisë, autobusi me nxënës përplaset me një makinë në Librazh

Ishin nisur nga Maqedonia e Veriut për festën e Pavarësisë, autobusi me nxënës përplaset me një makinë në Librazh