Nafta bie nga niveli më i lartë i shtatë viteve pasi tensionet në Rusi

Çmimet e naftës ranë të enjten pasi nafta e papërpunuar Brent arriti në nivelin më të lartë të shtatë viteve mbi 90 dollarë për fuçi, pasi tregu balancoi shqetësimet rreth furnizimit të ngushtë në mbarë botën me pritshmëritë që Rezerva Federale e SHBA së shpejti do të shtrëngojë politikën monetare. Standardi global Brent ra me 62 cent për t'u vendosur në 89.34 dollarë për fuçi, ndërsa nafta e papërpunuar amerikane u mbyll me 74 cent më poshtë në 86.61 dollarë për fuçi në një seancë të paqëndrueshme me të dyja kontratat që shihen midis territorit pozitiv dhe negativ.

Çmimet ishin rritur të mërkurën, me Brent që u ngjit mbi 90 dollarë për fuçi për herë të parë në shtatë vjet mes tensioneve midis Rusisë dhe Perëndimit. Kërcënimet ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe nga lëvizja Houthi e Jemenit i kishin shtuar shqetësimet e tregut të naftës. Rusia, prodhuesi i dytë më i madh i naftës në botë dhe Perëndimi kanë qenë në mosmarrëveshje për Ukrainën, duke nxitur frikën se furnizimet me energji në Evropë mund të ndërpriten, megjithëse shqetësimet janë të fokusuara në furnizimet me gaz dhe jo në bruto.Rusia tha se ishte e qartë se Shtetet e Bashkuara nuk ishin të gatshme të adresonin shqetësimet kryesore të sigurisë së Moskës në ngecjen e tyre mbi Ukrainën, por e mbajtën derën e hapur për dialog. Nënsekretarja e Shtetit për Çështjet Politike Victoria Nuland tha se Shtetet e Bashkuara shpresojnë që Rusia të studiojë atë që ka ofruar Uashingtoni dhe të kthehet në tryezë.

"Tregu është shumë i çrregullt në titujt e lajmeve mbi situatën Rusi-Ukrainë," tha Phil Flynn, analist i lartë në Price Futures Group. "Ka pasiguri se çfarë do të ndodhë."

Duke peshuar çmimet, Rezerva Federale e SHBA tha të mërkurën se kishte të ngjarë të rriste normat e interesit në mars dhe planifikoi t'i jepte fund blerjeve të bonove atë muaj për të zbutur inflacionin.

Dollari amerikan u rrit pas njoftimit, duke e bërë naftën më të shtrenjtë për blerësit që përdorin monedha të tjera. Të enjten, indeksi i dollarit u ngjit në nivelin më të lartë që nga korriku 2021.

“Një rrëshqitje më e theksuar e çmimeve po parandalohet nga kriza në Ukrainë, pasi ka ende shqetësime se dërgesat ruse të naftës dhe gazit mund të pengohen në rast të një përshkallëzimi ushtarak”, tha Commerzbank pas rënies së çmimit në mëngjes.

Tregu ka filluar ta kthejë vëmendjen te një takim i 2 shkurtit të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatëve të udhëhequr nga Rusia, një grup i njohur si OPEC+

OPEC + ka të ngjarë të qëndrojë me një rritje të planifikuar në objektivin e prodhimit të naftës për muajin mars, thanë disa burime në grup për Reuters.

Ajo ka rritur objektivin e saj të prodhimit çdo muaj që nga gushti me 400,000 fuçi në ditë (bpd) ndërsa zbut reduktimet rekord të prodhimit të bëra në vitin 2020. Megjithatë, grupi është përballur me kufizime kapacitetesh që i kanë penguar disa anëtarë të prodhojnë në nivelet e tyre të kuotave.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës