‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar  

‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar  

Parcela e kanabisit e zbuluar në Greqi

"Olympos të kujton versionin grek të serialit të njohur të Netflix "Narcos", pasi mafia shqiptare me trafikantët grekë, tentuan të krijonin kartelin më të madh të kanabisit në Evropë në  malin më të lartë të vendit”, shkruajnë mediat greke teksa njoftojnë se autoritetet kanë arritur të shkatërrojnë kartelin shqiptaro-grek të drogës.

Protothema shkruan se u zbulua një plantacion prej 40 hektarësh në pesë nivele që do të prodhonte në fazën e parë më shumë se 11 tonë kërp të cilësisë së shkëlqyer me fitime që do të kalonin 40 milionë euro.

Aktiviteti nisi një vit më parë, me prerjen e qindra pemëve në anën lindore të Olimpit, në lartësinë 1500 metra, krijimin e një sistemi të posaçëm vaditjeje të gjatë disa kilometra nga burimet e Olimpit dhe "kartën" e dhjetëra mushkave për të transportuar lëndët e para, veglat, por edhe të korrat e “artë”. 

Rreth 15 veta punonin për të mbjellat çdo ditë, ndërkohë që organizata ishte kujdesur për gjithçka. Madje ai kishte një fermentues buke për punëtorët që punonin varur në anën lindore të Olimpit, ndërsa kishte edhe gra që kujdeseshin për ushqimin dhe pastërtinë e tyre.

Mirëpo versioni grek i “Narcos” u shemb pas gati dy muajsh hetime nga EL.AS. dhe operacioni madhor në anën e egër të ‘Malit të Perëndive’, ku morën pjesë 120 oficerë policie, dronë dhe helikopterë.

 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

GREQI/ Ishte i parkuar në garazhdin e banesës, digjet automjeti i diplomates italiane

GREQI/ Ishte i parkuar në garazhdin e banesës, digjet automjeti i diplomates italiane