Nata e tretë e trazirave në Francë: Përplasje të dhunshme mes policisë dhe protestuesve

Policia u përplas me protestuesit në Paris për të tretën natë radhazi, ndërsa mijëra njerëz u mobilizuan sërish në të gjithë vendin, të zemëruar se qeveria po përpiqet të kalojë reformën e pensioneve pa votim në Asamblenë Kombëtare.

"Macron, dorëhiqu" dhe "Macron do të thyhet, ne do të fitojmë" ishin parullat e brohoritura nga turma në Place d'Itali, në jug të Parisit. Policia përdori gaz lotsjellës dhe u përlesh me disa grupe protestuesish të cilët u vunë flakën koshave të plehrave.

Autoritetet komunale ndaluan sot tubimet në Champs-Élysées pasi trazirat në ditët e mëparshme që çuan në 61 arrestime.

Një tubim u mbajt edhe në Lion, i cili përfundoi me kërkesë të kryebashkiakut për shkak të pranisë së "grupeve armiqësore". Ka pasur edhe incidente me policinë duke përdorur gaz lotsjellës.

????????????ALERTE INFO - Les tensions persistent sur la Place d'Italie à #Paris au milieu des gaz lacrymogène et des mortiers d'artifices. pic.twitter.com/wB5HVAT4Ab

— AlertesInfos (@AlertesInfos) March 18, 2023

 

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 19/03/2023 02:25

    Ketu tek ne,grupmoshes se prinderve te mi IRS ua kishte caktuar 65 vjec,kur te vije rradha jone,na e kane caktuar 67 vjec,gjeneratave me te reja,do jua ngrene me shume.Problemi ne France qendron se francezet nuk e kuptojne qe ngritja e moshes se pensionit eshte dicka e pashmangeshme qe po ndodh globalisht,se njerezit sot jetojne me gjate dhe mosha e trete eshte me e shumte ne numer se mosha e re dhe per te shpenzohet me shume nga shteti,sidomos per spitale,ilace e mjekime dhe asistence mjekesore e mireqenje.Makroni duhet ta ngrinte ne baze grupmoshash e jo te gjitheve pernjeheresh,minimalisht do te ishin evituar keshtu protestat,ose do te ishin jo me keto permasa e jo kaq te dhunshme.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet