NATO dëbon 8 anëtarë të misionit rus në Bruksel: Janë oficerë të inteligjencës

NATO ka dëbuar 8 anëtarë të misionit rus në aleancë për të cilët  i cilësuan se ishin "oficerë të padeklaruar të inteligjencës ruse."

Ky veprim vjen në mes të shqetësimeve të vazhdueshme për vrasje të dyshuara dhe veprime të tjera agresive nga shërbimet spiune ruse.

Aleanca gjithashtu ka përgjysmuar madhësinë e misionit rus në NATO, me seli në Bruksel, nga 20 në 10 pozicione të akredituara  8 zyrtarë rusë të përjashtuar gjithashtu edhe 2 pozicione të tjera që tani do të shfuqizohen.

"Politika e NATO -s ndaj Rusisë mbetet e qëndrueshme," tha zyrtari i NATO -s. "Ne kemi forcuar parandalimin dhe mbrojtjen tonë në përgjigje të veprimeve agresive të Rusisë, ndërsa në të njëjtën kohë mbetemi të hapur për një dialog kuptimplotë."

Aleanca ndërmori veprime të ngjashme pas helmimit në vitin 2018 të ish-agjentit të dyfishtë rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia në Salisbury, duke e zvogëluar misionin rus në 20 nga 30 pozicione. Mbretëria e Bashkuar ia atribuoi sulmin një njësie të inteligjencës ushtarake ruse.

Agjencia shtetërore e mediave ruse RIA Novosti raportoi se zëvendësministri i jashtëm rus Alexander Grushko komentoi vendimin e NATO -s, duke pretenduar se veprimet nuk ishin në përputhje me deklaratat e mëparshme.

"Dje, udhëheqësit e NATO-s folën për rëndësinë e de-përshkallëzimit në marrëdhëniet me Rusinë, bënë thirrje për rifillimin e dialogut brenda Këshillit Rusi-NATO, duke dërguar një ambasador në Bruksel. Nëse dikush besonte në sinqeritetin e këtyre deklaratave, sot nuk ka më asnjë Pas përfundimit mbresëlënës të eposit afgan, si mund të vazhdojmë pa mendjen e "kërcënimit rus". "Aspak", tha diplomati.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se strukturat shtetërore i kanë kapacitetet për të përballuar stinën e përmbytjeve?×

Lajmi i fundit

John

Në dashuri ju pëlqejnë sfidat, por bëni kujdes të mos e teproni... horoskopi për sot